Kedi Cinsleri

Manks Kedisi , Manks Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Manks Kedisi , Manks Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Manks kedisi oldukça zeki ve eğitilmeye yatkın bir kişiliğe sahiptir.Manks cinsi kedi özellikleri açısından aile fertleriyle ve diğer evcillerle uyumu oldukça yüksektir.Bakımı ise büyük özen gerektirir.

Manks, özel kabiliyetleri ile bilinen Man Adası’ndan bir kedi cinsi olarak bilinir. Kendiliğinden bir mutasyon sonucu oluşan bu tür, kısa veya kesik kuyruklarıyla bilinir. Buda, Manks kedisini dünyanın en pahalı kedi ırklarından biri haline getirerek bu kediyi eşsiz bir kedi haline getirdi. Üstelik bu cinsi diğer kedilerden ayıran en büyük özelliği de manken edasıyla yürümeleridir. Dünyanın en popüler kedi ırklarından biri olan Manks, Man Adası’nın ulusal sembolü olarak bilinir. Kedi Derneği tarafından resmen bir cins olarak kabul edilmişlerdir.

Manks Kedisi Özellikleri

Bu kedi türü özellikleri bakımından farklıdır. Sizler için bu özellikleri genel hatlarıyla tablo halinde hazırladık.

Ağırlık3 Kg – 6 Kg arası
Uzunluk20 cm – 30 cm arası
Tüylerİnce-uzun tüylü
Tüy RenkleriBeyaz ve kahve tonları
Göz RenkleriSarı -yeşil
Ortalama Ömrü13-15 Yıl
Manks Kedisi Genel Özellikleri

Manks Kedisi Karakter Özellikleri;

Manks kedilerinin yabancılara ve gözlemcilere karşı çok utangaç olduğu bilinmektedir. Ancak tüm bunların dışında oldukça vahşi, duygusal ve dinamik kişiliğiyle de dikkat çekiyor. Zeki bir egoya sahip bir cins gibi oynamayı seven Manks kedileri, eğitilmeyi seven bir kişiliğe sahiptir. Meraklı kişiliği ile tanınan bu sevimli kedi, evin her köşesinde pencere ve dolap açma konusunda da oldukça başarılıdır. Manks kedisi oldukça sağlam bir bacak yapısına sahiptir ve tavşan gibi zıplayabilir. bu yüzden yüksekte olmaktan çok mutludur. Doğal ortamda yeni şeyleri ortaya çıkarma merakıyla öne çıkıyor. Ev içinde ise sözü geçmesinden hoşlanmaktadırlar.

Aileye olan tutkusuyla tanınan Manks kedisi tüm aile ile arkadaş olabilir. Birçok aile tipine ve yaşam tarzına kolayca uyum sağlar. Aynı şey çocuklu aileler için de geçerlidir. Her yaştan çocuğa iyi bir arkadaş olabilir. Manks kedileri, çocukların oyun ihtiyacına ve yetişkin ya da çocuksu eğlence anlayışına göre hareket eder. Bu nedenle Manks yavru kedileri ve yetişkin Manks kedileri çocukları ile birlikte keşfetmeyi ve eğlenmeyi severler. Aynı durum çocuklar için de geçerlidir. İyi bir refakatçi kedi olmak çocuğunuz için büyük bir fırsat olacaktır. Yetişkin sorumluluğu, sağlıklı bir yavru kedi ilişkisinin temelidir. Çocuklarımızı kedi davranışları konusunda eğitmeli ve iki tarafı da ilişkiye zorlamamalıyız. Erken karşılaşmalardan kaçınarak sorunlu ilişkilerin başlamasını engellemeliyiz. Manks kedileri yaşlılar için iyi arkadaşlardır.

.

Manks Kedisi Fiziksel Özellikleri;

Manks kedileri çok kısa bir kuyruğa sahiptir. Uzun tüy yapısı ve kubbeli başı ile sevimli bir görünüme sahiptir. Üstelik mükemmel yanak yapısı ve güçlü çene kemiği ile Manks kedisinin kulakları oldukça büyük görünür. Bu kedi ırkı çok güçlü vücut yapısına sahip orta boy kedilerden biridir. Ve çok güçlü arka ayakları olan zıplayıcı bir türdür. Çok uzun, kalın tüyleriyle tanınan Manks Kedisi, çok parlak çeşitli renk ve desenlerde görülebilir. Bilinen en popüler tonlar kahverengi, çikolata, mavi, leylak ve açık kahverengidir.

Manks Cinsi Kedi Bakımı

Manks kedi ırkları, diğer kediler gibi büyük özen gerektirir. Bu kedinin her zaman düzenli beslenmesi ve çevre hijyenine sahip olması çok önemlidir. Tımar uygulamalarında, tüy yapısını korumak için düzenli fırçalama Manks’ın ölü tüylerden arınmasını kolaylaştırır. Ayrıca kedinizi ılık bir banyoda dinlendirebilirsiniz. Manks tırnakları bir kuaför veya kedi veteriner kliniğinde kesilmelidir. Tırnak bakımı, tüy bakımı kadar önemlidir. Ayrıca evde alacağınız kedi tırmığı ile ölü tırnaklarını kolayca kırabilirsiniz. Hızlı ve aktif bir kişiliğe sahip olan Manks kedisinin kulaklarındaki tozu silmek için nemli bir bez yeterlidir.

 Araştırmalar, iyi bir diyet ve uygun beslenme koşulları göz önüne alındığında, ortalama bir Manks kedisi yaşam süresinin 8 ila 14 yıl arasında değiştiğini göstermiştir. Ancak bu tür çok sağlıklı görünse de bazı genetik hastalıklar için çok yüksek risk taşımaktadır. Manks’ı sağlıklı tutmak için uygun bir diyet gerekmektedir. Ayrıca çocukluktan yetişkinliğe kadar her zaman yaşa uygun yiyecekleri seçmelisiniz. Kedinizi parazit ve bakterilerden korumak için veterineriniz götürerek düzenli olarak aşılamayı unutmayın.

Manks Cinsi Kedi Bakımı Nasıldır ?

Bu kedinin her zaman düzenli beslenmesi ve çevre hijyenine sahip olması çok önemlidir.

Manks Kedisi Fiziksel Özellikleri Nelerdir ?

Manks kedileri çok kısa bir kuyruğa sahiptir. Uzun tüy yapısı ve kubbeli başı ile sevimli bir görünüme sahiptir.