Kedi Cinsleri

Mavi Rus Kedisi , Mavi Rus Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Mavi Rus Kedisi , Mavi Rus Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Mavi Rus kedisi, parlak bir görünüme ve düzgün vücut yapısına sahip Rus kökenli bir kedi cinsidir. Mavi Rus cinsi kedi özellikleri yönünden oldukça zeki ve insancıl bir yapıya sahiptir. Bakımı ise titiz bir uygulama gerektirmektedir. Kaliteli mama, uygun çevre koşulları ve düzenli aşılama ile ömürlerini sağlıklı bir şekilde geçirebilirler.

Kedi dünyasının düşünürü olarak adlandırılan bu sevimli arkadaşın muhteşem kürk rengiyle tezat oluşturan zümrüt yeşili gözleri var. Rus Mavi kedileri, izleyenleri gülümseyerek etkileyen orta boy kedi ırklarından biridir. Çok zeki kişiliği ve insanlığı nedeniyle bu kedi günümüzde aileler tarafından çok sevilmektedir. Aynı zamanda en pahalı kedi ırklarından biridir.

 Başta İngiltere olmak üzere birçok ülkeden getirilen kedilerle çiftleşmeden doğduğuna inanılan bu tür ilk olarak Rusya limanlarında ortaya çıktı. Ancak eski fotoğraflar, Rus Mavisinin Rusya’daki düğünlerde gelinlere verilen bir kedi olduğunu söylüyor. Araştırmalar, cinsin modern İngiliz Blues, Bluepoint ve Rus kedilerinden türediğini göstermiştir. 1880’de Kristal Saray’da düzenlenen bir etkinlikte duyurulan Mavi Rus Kedisi hızla dünyaya yayıldı.

Mavi Rus Kedisi Özellikleri

Bu kedi cinsi özellikleri bakımından farklıdır. Sizler için bu özellikleri genel hatlarıyla tablo halinde hazırladık.

Ağırlık3 Kg – 5 Kg arası
Uzunluk20 cm – 35 cm arası
TüylerKalın sık tüylü
Tüy RenkleriGri ve mavimsi
Göz RenkleriYeşil
Ortalama Ömrü13-15 Yıl
Mavi Rus Kedisi Genel Özellikleri

Mavi Rus Kedisi Karakter Özellikleri;

Mavi Rus kedileri, iletişim kurma yetenekleri ve kurdukları duygusal bağlantılar ile bilinir. Ev dışında tanıdık yüzlere karşı her zaman sıcak bir yaklaşım sergilemektedirler. En iyi arkadaş olma olasılığı en yüksek kedi ırkı adaylarıdır.

Mavi Rus kedilerini kolayca eğitebilirsiniz. Bu çok zeki bir yaratıktır ve birçok oyun öğreterek kendinizi de eğlendirebilirsiniz. Rus Mavi Kedisi, doğası gereği çocuklar için iyidir ve diğer evcil hayvanlarla harika arkadaşlıklar edinir

Bu sevimli canlılar bulundukları ortama çok kolay adapte olabilmekte, bazen kendi başlarına hareket edip evden kaçma eğilimi gösterebilmektedirler. Kedinize bir kedi rozeti takmalı ve iletişim bilgilerinizi oraya koymalısınız. Böylece kedinizi bulan herkes böyle bir kaza durumunda sizinle iletişime geçebilsin. Miyavlama alışkanlıkları ise oldukça zayıftır.

Çok sabırlı ve sevecen kedilerdir. Bu nedenle yaşam alanlarındaki diğer hayvanlarla arkadaş olurlar ve çocuklarına zarar vermezler. Sahipleri tarafından büyük beğeni toplayan Rus Mavisi, dünyanın en uzun ömürlü kedilerinden biridir.

Mavi Rus Kedisi Fiziksel Özellikleri;

  • Gözleri net yeşil ve çok etkileyici. Yuvarlak gözleri bazı Rus mavi kedileriyle çekiktir.
  • Güçlü bir çene yapısına ve belirgin elmacık kemiklerine sahiptir.
  • Mavi Rus kedisi tüy rengi koyu gri, mavimsi, kısa ve yumuşaktır. Siyah ve beyaz tüyleri de bulabilirsiniz. Soğuğa dayanıklı çift kat tüylere sahiptir.
  •  Kulaklarında daha az kıl olduğu için şeffaf görünüyor.
  • Orta boy bir kedi cinsidir.
  • Kaslı ve uzun bacaklara sahiptir.
  •  Kuyruk diğer kedi ırklarının ortalamasından daha uzundur.
  • Yetişkin Mavi Rus kedileri ortalama 5 kg. ağırlığındadır. Mavi Rus erkekleri dişi olanlarından daha ağırdır.

Mavi Rus Cinsi Kedi Bakımı

Mavi Rus kedilerinin sağlıklı kalmaları ve uzun yaşamaları için çok dikkatli olmak gerekiyor. Her zaman yüksek kaliteli kedi maması sağlanmalı ve uygun çevre koşulları oluşturulmalıdır. Mavi Rus kedisi düzenli yaşamı sevmektedir

 Özellikle ölü tüylerden kurtulmayı kolaylaştırmak için tüylerini haftada birkaç kez fırçalamanız önerilir. Ayrıca ılık bir banyo bu sevimli kedimizin rahatlamasına yardımcı olacaktır.

 Mavi Rus kedisi bakım uygulamasında ağızda oluşabilecek enfeksiyonlarla mücadelede en etkili çözüm düzenli diş fırçalamadır. Kedinizin dişlerini günde bir kez fırçalayın.

Ayrıca kulak sağlığı için haftada bir kez kulakları yumuşak, nemli bir bezle temizlemek önemlidir. Kedinizin tırnaklarını size veya çevreye zarar vermemeleri için düzenli olarak kesmeniz de çok yararlıdır. Bu işlem sırasında kedi tırmığı kullanmak doğal kırılmaları kolaylaştırabilir.

Kedilere alerjisi olan kişiler, Mavi Rus kedilerini besleyebilirler. Mavi Rus kedileri insana alerjiye neden olan daha az protein üretir.

Mavi Rus Cinsi Kedi Bakımı Nasıldır ?

Her zaman yüksek kaliteli kedi maması sağlanmalı ve uygun çevre koşulları oluşturulmalıdır. Mavi Rus kedisi düzenli yaşamı sevmektedir

Mavi Rus Kedisi Karakter Özellikleri Nelerdir ?

Ev dışında tanıdık yüzlere karşı her zaman sıcak bir yaklaşım sergilemektedirler. En iyi arkadaş olma olasılığı en yüksek kedi ırkı adaylarıdır.