Köpek Cinsleri

Minyatür Pinscher , Minyatür Pinscher Köpek Özellikleri , Bakımı

Minyatür Pinscher , Minyatür Pinscher Köpek Özellikleri , Minyatür Pinscher Bakımı - Minyatür Pinscher Eğitimi

Küçük bir köpek ırkı olan Minyatür Pinscher sevimli yapısı ile öne çıkar. Ufak olmasına rağmen atletik bir görünüme sahiptir. Kaslı vücudu ile atik hayvan türleri arasında yer alır. Kulakları sarkık olan bu türlerin kulak bakımlarına özen gösterilmesi gerekir. Kulak enfeksiyonları en fazla sarkık kulaklı ırklarda görülür. Bundan dolayı da belli aralıklarla kontrollerinin ve temizliğinin yapılması gerekir. Birçok renkte olabilen bu köpeklerin kısa ve sert tüyleri bulunur. Kısa tüyleri nedeni ile tüy bakımı açısından zor olmayan köpek türleri arasında onlardan da söz etmek gerekir.

Minyatür bir görüntüye sahip olması bu köpeklerin önemli özellikleri arasında yer alır. Ufak olmasına rağmen kendisinden beklenmeyen derecede cesur köpekler arasında yer alır. Atak tavırları ve koruyucu yönleri ile bilinir. Bekçi köpeği olarak kendisine düşenleri sonuna kadar yerine getirebilir. Evlerde bakılmaya müsait bir köpek türüdür.

İlginizi çekebilir : Havanese

Minyatür Pinscher Özellikleri

Minyatür Pinscher eğitilmesi gereken köpek türleri arasında yer alır. Her köpeğin belirli bir itaat eğitimine ihtiyacı olurken bu sayede insanlarla yaşamak için daha uyumlu hale gelirler. Bu cinslerin de apartmanlarda daha rahat bakılabilmesi için iyi bir eğitime gerek vardır. Küçük bir köpek türü olması onun hakkında yanılmaya yol açar. Kolay eğitilemeyen bu türlerin eğitmenlerinin deneyimli olması gerekir. İlk kez köpek sahibi olmayı planlayanların karar verirken bu özelliklerini dikkate alması önemlidir. Eğitildiğinde agresif davranışlarının önlenebilmesi mümkün olur.

Karakteri icabı ise zor olan ırklar arasında yer alır. Yavruyken eğitilmesi önem taşır. İtaat eğitimleri ve sosyalleştirilmeleri oldukça önemli olan bu köpekler bir nebze de olsa uyumlu hale gelebilir. Bunun yanı sıra sosyalleştirilmediklerinde hırçın yapılarını koruyacaklarından kendilerinden büyük hayvanlara karşı saldırgan olabilirler. Bu durumda da kendilerine zarar gelme ihtimali artar.

Minyatür Pinscher Bakımı

Minyatür Pinscher cinsi köpekler yaklaşık olarak 12-15 yıl aralığında ömür sürer. Bu köpeklerin iyi koşullarda bakılması durumunda yaşamları daha uzun olabilir. İyi bakım her köpek türünde yaşam süresini uzatır. Aşılarının yapılması, ağız temizliği ve diş bakımları sağlıklı bir yaşam için gerekli olur. Ayrıca tırnaklarının kısaltılması da ihmal edilmemesi gerekir. Minyatür bir ırk olması nedeni ile sevimli bir görüntüsü olan bu köpeklerin genel yaradılışları hareketlidir. Heyecanlı ve atik tavırları ile öne çıkarlar. Hareketli olmaları nedeni ile de egzersize gerek duyulur.

Haftada birkaç kez taranması yeterli olan bu köpeklerin düz tüylerinin olması bakımlarını kolaylaştıran bir durumdur. Kısa tüylü olmaları nedeni ile soğuk havalarda dayanıksız olan bu türlerin korunması gerekir. Çok enerjik olması günlük egzersiz ihtiyacını arttırır. Bundan dolayı da gün içerisinde dışarı çıkarılması önerilir.

Minyatür Pinscher Tuvalet Eğitimi Nasıl Yapılır ?

Oyun oynamaktan keyif alan bu türlerin gün içerisinde ilgilenilmeye ihtiyacı olur. Bekçilik özellikleri olması nedeni ile de koruma güdülerine sahiptirler. Minyatür Pinscher cinsleri atikliği ve sevimliliği ile birçok kişiyi etkileme özelliğine sahiptir. Büyük köpeklere karşı son derece korkusuz olabilen bu ırkların sosyalleştirilmeleri kendi güvenlikleri açısından gereklidir. Ailesine düşkün ırklardan biri olan bu cinsler keskin dişlere ve güçlü bir çene yapısına sahiptir.

Bu özelliklerinin de göz ardı edilmemesi gerekir. Yabancılara karşı tedirgin olan bu türlerin havlama eğilimi de yüksektir. Sahipleri dışındaki kişilerden ilgi görmekten çok hoşlanmayan bu türler hırlama davranışlarını da çok sık gösterir. Kendi isteklerinin yerine getirilmesinden hoşlanan bu köpeklerin çocuklarla yalnız kalmaması önerilir. Isırma eğiliminde olması nedeni ile küçük çocuklara zarar verebilir.

Yavru köpeklerin kasları gelişmediği için tuvaletlerini tutamayabilirler. Bundan dolayı da bu özelliklerini bilerek eğitimine başlanmalıdır. Koku alma duyularının güçlü olmasından yararlanılarak verilen eğitimlerde köpeğin belli bir alana tuvaletini yapması sağlanır. Bu sayede alışkanlık kazandırılması amaçlanır.

Minyatür Pinscher Tuvalet Eğitimi Nasıl Yapılır ?

Koku alma duyularının güçlü olmasından yararlanılarak verilen eğitimlerde köpeğin belli bir alana tuvaletini yapması sağlanır. Bu sayede alışkanlık kazandırılması amaçlanır.

Minyatür Pinscher Bakımı Nasıldır ?

Aşılarının yapılması, ağız temizliği ve diş bakımları sağlıklı bir yaşam için gerekli olur. Ayrıca tırnaklarının kısaltılması da ihmal edilmemesi gerekir.