Munchkin Kedisi , Munchkin Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Munchkin kedisi yakın ilgi bekleyen insanıyla yüksek uyumlu bir kedi türüdür. Munchkin cinsi kedi özellikleri yönünden diğer kedilerle benzer özellikler gösteren yönleri çoktur. Farklı olarak kısa bacaklı oluşları fazla zıplamalı eylemleri gerçekleştirememelerine sebebiyet vermektedir. Bakımı ise özen gerektirmektedir. Düzenli beslenmeye ve hijyenik ortamlara ihtiyaç duymaktadırlar.

Munchkin kedisi, ilk olarak Birleşik Krallık’ta ortaya çıkan spontane bir mutasyondan doğdu. 1944 ‘ten beri bilinen bu kedi ırkı, İngiltere’de düzenlenen kedi güzellik yarışmasında birkaç kez ortaya çıktı. Birleşik Krallık’a ek olarak, Munchkin kedisinin izleri 1956’da Rusya’da ve 1970’lerde Amerika Birleşik Devletleri’nde görülür. Munchkin kedisi 1994’ten beri uluslararası otoriteler tarafından farklı bir kedi ırkı olarak tanınmaktadır. Genetik özelliklerini korumak ve değişmeden üremeyebilmesi için özel olarak üretilmeye başlandı. Birçok kedi yetiştiricisinin katılımıyla Munchkin kedileri güncel nüfus rakamlarına ulaşmayı başardı.

Munchkin Kedisi Özellikleri

Bu kedi cinsi özellikleri bakımından farklıdır. Sizler için bu özellikleri genel hatlarıyla tablo halinde hazırladık.

Ağırlık3 Kg – 5Kg arası
Uzunluk20 cm – 30 cm arası
Tüylerİnce-kısa tüylü
Tüy RenkleriBirçok renge sahip
Göz RenkleriMavi ve yeşil tonları
Ortalama Ömrü7-14 Yıl
Munchkin Kedisi Genel Özellikleri

Munchkin Kedisi Karakter Özellikleri;

Diğer kedi ırkları gibi Munchkin kedilerinin de günlük bir hayatı vardır. Özellikle günün belirli saatlerinde yemek yemekten ve eğlenmekten çok mutlu olurlar. Hızlı ve çevik hareketleriyle tanınan bu tür, evin etrafında, mobilyaların altında veya üstünde olmayı tercih ederler. Sahipleriyle yakın ilişkiler kurabilen Munchkin kedileri, son derece talepkar kişilikleriyle tanınırlar. Bu, yalnızca kedinizle her zaman yakın olmanız değil, aynı zamanda ona azami özen ve dikkati vermeniz gerektiği anlamına gelir. Ayrıca Munchkin kedisi, yalnız kalmayı sevmedikleri için yoğun çalışma programı olan aileler için uygun değildir. Küçük yaştan itibaren aynı evde tutulursa bir köpek ya da kedi ile çok iyi anlaştığı da bilinmektedir.

Munchkin kedilerinin bacakları kısadır ve diğer kediler kadar zıplama ve koşma yetenekleri yoktur. Bazı diğer karakteristik özellikleri şunlardır;

  • Tatlı ve sevimli bir karaktere sahiptirler.
  • Diğer kedilere çok yakındırlar.
  • Çocukları çok severler.
  • Pek konuşmazlar.
  • Munchkin kedisi zekalarıyla tanınır.
  • Dikkatlidirler.
  • Oldukça hareketlidirler.

Munchkin Kedisi Fiziksel Özellikleri;

Bu cinsi diğer kedilerden ayıran birçok fiziksel özellik vardır. Vücut yapısı baştan kuyruğa çok iyi dengelenmiştir. Kürklerinin yumuşak ve ipeksi olduğu söylenir.

Görünüm ve vücut yapısı ;

Munchkin kedisinin göze çarpan  ilk fiziksel özelliği kısa bacaklarıdır. Bacakuzunluğu, normal bir kedinin uzunluğunun yarısı kadardır. Tüyleri de kısadır. Tüyleri her renk ve desende görülebilir.

Yüz ve kafa yapısı;

Munchkin kedisi yuvarlak bir kafaya sahiptir. Gözlerinin kafaları kadar büyük olmadığı, orta büyüklükte olduğu kolayca anlaşılır. Gözleri pek çok renge sahip olabilmektedir. Genelde bronz tonların yaygın olduğu bilinmektedir.

Ağırlık ve Boy;

Munchkin Kedilerinin erkek ve dişi ortalama ağırlıkları farklıdır. Erkek kediler 3- 4kg, dişi kediler ise 2-3 kg ağırlığındadır.

Munchkin Cinsi Kedi Bakımı

Munchkin kedileri diğer kediler gibidir, çok dikkatli bakılmaları gerekir. Bu kedinin her zaman düzenli beslenmesi ve hijyenik ortam koşulları sağlanması çok önemlidir. Tımar uygulamalarında düzenli fırçalama, Munchkin kedilerinin ölü tüyleri çıkarmasını ve ön katın dokusunu korumasını kolaylaştırır. Ayrıca kedinizin ılık bir banyoda rahatlamasına izin verebilirsiniz.

Munchkin kedilerinin, kedi salonlarında ve veteriner kliniklerinde tırnaklarının kesilmesi gerekir. Tırnak bakımı da tüy bakımı kadar önemlidir.

 Ek olarak, alacağınız kedi tırmığı ile ölü tırnak tabakasını kendiniz kolayca çıkarmanıza olanak tanır. Kısa bacaklarının yarattığı hareket kısıtlamasına rağmen yine de hareketli bir yapıda oldukları bilinmektedir. Bu yüzden kulaklarında biriken tozları sık sık nemli bir bezle almakta fayda vardır.

Kısa bacaklarının yarattığı harekette azlıktan dolayı çabuk kilo alma eğilimindedirler. Munchkin kedisi bakımında bu noktaya özen gösterilmeli beslenme ve diyeti konusunda gerekirse veterinerden yardım alınmalıdır.

Munchkin Cinsi Kedinin Görünüm Nasıldır ?

Munchkin kedisinin göze çarpan  ilk fiziksel özelliği kısa bacaklarıdır. Bacakuzunluğu, normal bir kedinin uzunluğunun yarısı kadardır. Tüyleri de kısadır. Tüyleri her renk ve desende görülebilir.

Munchkin Cinsi Kedi Bakımı Nasıldır ?

Bu kedinin her zaman düzenli beslenmesi ve hijyenik ortam koşulları sağlanması çok önemlidir. Tımar uygulamalarında düzenli fırçalama, Munchkin kedilerinin ölü tüyleri çıkarmasını ve ön katın dokusunu korumasını kolaylaştırır.