Nebelung Kedisi , Nebelung Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

 Nebelung kedisi sevecen ve sıcak tavırları ve uzun tüyüyle tanınan bir kedi türüdür. Nebelung kedisi özellikleri yönünden sahibine düşkün ve ev ortamına uygun bir kedi türüdür. Bakımı ise tüyleri yönünden biraz zahmetli olsa da genel anlamda yorucu değildir.

Mavi Rus kedisinin uzun tüye sahip bir varyasyonu olarak kabul edilen Nebelung, adını tüy yapısından almaktadır. Tüylerinin dalgalı görünmesi bu kedileri çok estetik ve güzel kılmaktadır. Almanya’da yetiştirilen ilk Nebelung kedisi, Nebelung Kedi Evi’nde Colacob tarafından Dünyaya kazandırıldı. Bölgedeki üretime odaklanan Nebelung, 1980’den beri yakından takip ediliyor. Doğu Avrupa adını duyurduktan sonra Nebelung, Rusya’dan getirilen Rus mavi kedileri ile giderek daha popüler hale geldi. Kısa sürede çoğaltıldılar.

Nebelung Kedisi Özellikleri

Bu kedinin özelliklerini kolaylık olması adına tablo halinde derledik

Ağırlık3 Kg – 10 Kg arası
Uzunluk25 cm – 40 cm arası
TüylerUzun sık tüylü
Tüy RenkleriSiyah gri tonları
Göz RenkleriYeşil ve sarı Tonları
Ortalama Ömrü11-16 Yıl
Nebelung Kedisi Genel Özellikleri

Nebelung Kedisi Karakter Özellikleri;

  • Bu nazik, hassas kedi, anlamsız veya anlamsız eğilebilir, çok utangaçtırlar. içinde bulunduğunuz ortam gürültülü olduğunda duvara doğru yürüyebilir, size sırtını dönebilir ve saatlerce orada oturabilir. Sanki korkmuş ve ondan kurtulmaya çalışıyormuş gibi..
  • Temiz, havalandırılmış ve güvenli bir yerde uyumak onun için vazgeçilmez bir ritüeldir. Uykuya daldığında bir yetişkin insan gibi uyur.
  • Uyurken bile huzursuzdur. Bununla birlikte, uykunun geri kalanında her zaman ritmik ve aktif olarak kabul edilmiştir.
  • Ağzı musluğu işaret ederek bol su içmeyi sever.
  • Nebelung kedisi seyahat etmeyi çok sever.
  • Yürüyüşe çıkmayı ve sahipleri ile beraber yeni oyunlar oynamayı severler. Çok uyumludurlar. Oynamayı sever. Ancak, oyunun kendisi onu sıkabileceğinden, genellikle yeni oyun beklentilerine takıntılıdır.
  • Keşfetmeyi severler. Evin her odasını, her köşesini ziyaret etmeyi ve yeni şeyler keşfetmeyi severler.
  • Çok hiperaktif, maceracı, oyuncu ve enerjik bir kedidir, ancak her şeyi keşfetme arzusuyla ve sert bir tavır göstermeden yapar.

Nebelung Kedisi Fiziksel Özellikleri;

Nebelung, zarif bir görünüme sahip bir Rus mavi kedisine benziyor. Oldukça kaslı bir vücut yapısına sahip olan bu kedi ırkı, kavisli gövdeli, halkalı patileri ve çok ince patileri ile orta boy kedilerdendir. Elmacık kemikleri çıkıktır. Nebelung kedisi, göz kamaştırıcı b ile eşsiz bir görünüme sahiptir. Nebelung kedileri uzun, ultra ince, yumuşak ve pürüzsüz bir görünüme sahiptir. Zarif gövdenin arkasında benzersiz bir ton gizlidir ve Nebelung kedisinin kulaklarının arkasındaki ton, gövde renginden daha parlaktır. Orijinal renkleri açık mavi veya orta tonda mavidir.

Türk Nebelung kedileri, diyetlerine ve yaşam tarzlarına bağlı olarak ağırlık olarak büyük ölçüde değişebilir. 3 ila 10 kg ağırlığındaki Nebelung kedilerini görebilirsiniz.

Nebelung kedisi 11-16 yıl bareminde yaşamaktadırlar.

Nebelung Cinsi Kedi Bakımı

Tüyleri uzun olduğu için bakım biraz disiplin gerektirir. Ama bu sizi strese sokan ya da yoran bir şey değil. Uzun tüylerini haftada 2-3 kez fırçalayın, çünkü ölü tüylerin çıkarılması daha kolay olacaktır. Daha az fırçalama tüylerin çok karışmasına neden olabilir ve haftada 2-3 defadan fazla fırçalamak cilt tahrişine neden olabilir.

Tırnaklar çok hızlı büyüyebilir. Bu, ev eşyalarına ve kedinize zarar verebilir, bu nedenle tırnaklarını çok uzun sürmemesi için karar verdiğiniz düzenli aralıklarla temizlemeniz gerekir. Kulak temizliği küçük, temiz, hafif nemli bir bezle yüzeysel olarak, keskin nesneler kullanılmadan yapılmalıdır.

Cat Nebelung kedisi çok huysuz bir kedidir ve yaşam alanında anormal bir karışıklık veya pislik fark ettiğinde hüsrana uğrayabilir. Bunu genel davranışlarında hemen fark edebilirsiniz. Bu nedenle lütfen temiz ve sağlıklı bir ortam sağlayın.

Nebelung kedisi, su çok basınç altında olmadığı sürece banyo yapmakta pek zorluk çekmez. Ama yüzüne su tutulmasını sevdiğini söyleyemez. Bu uzun tüylü arkadaş diğer kedilere göre daha kolay kirlenir, bu nedenle gerekirse onu yıkayabilirsiniz. Ancak ayda bir veya iki defadan fazla yıkamamaya dikkat edin. Ve elbette, yıkarken oda sıcaklığını ve su sıcaklığını doğru ayarlayın. Kedi şampuanı kullanmayı unutmayın. Musluk altında yıkamak istemiyorsanız, kediler için özel olarak tasarlanmış kuru şampuan ile yıkayabilirsiniz.

Nebelung Cinsi Kedi Bakımı Kolay mı ?

Tüyleri uzun olması ve iştahının fazla olması nedeniyle biraz daha ilgi beklemektedir. Bu yüzden zor olmasa da titizlik ister.

Nebelung Cinsi Kedinin Tüyleri Uzun mu ?

Evet bu kedinin tüyleri uzundur.