Kedi Cinsleri

Norveç Orman Kedisi , Norveç Orman Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Norveç Orman Kedisi , Norveç Orman Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Norveç Orman Kedisi herkesçe âşık olunacak güzellikte ve huyda kabul görmüştür. Norveç Orman cinsi kedi özellikleri açısından sahibine düşkün ve uyumlu bir kedi türü olarak bilinmektedir. Bakımı ise uzun ve kalın tüy yapısı ve tüy dökümü düşünüldüğünde biraz zor gözükse de sevimliliğiyle bunu unutturmaktadır.

Eski bir kedi cinsi olan Norveç Orman Kedisi, eski zamanlarda birçok gemi, pazar, ahır ve evde fare avcısı olarak mükemmel avlanma becerileri ile biliniyordu. Zekâsı ile görenleri şaşırtabilir ve çok doğru kararlar verebilir. Peri olarak bilinen bu cins, 20. yüzyılın başında nesli en çok tehlikede olan hayvanlardan biri haline geldi. Neyse ki 1930’larda yetiştiriciler Norveç Orman Kedisini yok olmaktan kurtardı. Nazik ve sevecen kişiliğiyle tanınan bu cins, Kral Olav’ın kraliyet kedisi olmasıyla karakterize edilir. Aynı zamanda bir Norveç ulusal cinsi olarak kabul edilir.

Norveç Orman Kedisi Özellikleri

Bu kedi cinsi özellikleri bakımından farklıdır. Sizler için bu özellikleri genel hatlarıyla tablo halinde hazırladık.

Ağırlık7 Kg – 10 Kg arası
Uzunluk35 cm – 50 cm arası
TüylerGür-uzun
Tüy RenkleriBirçok renge sahip
Göz RenkleriYeşil-kehribar
Ortalama Ömrü13-15 Yıl
Norveç Orman Kedisi Genel Özellikleri

Norveç Orman Kedisi  Karakter Özellikleri;

Norveç Orman Kedisi sadece güzel değil, herkesin aşık olacağı bir kişiliktir. İyi huylu Norveç Orman Kedisi, insanlara olan yakınlığı ve sevgisiyle hayvan severlerin kalbini fethetti. Herkesle birlikte olmaktan her zaman mutlu olurlar. Norveç Orman Kedileri şımartılmayı sever ve çocuklu aileler için harikadır. Çocuklarına her zaman çok yakındırlar ve onlarla her zaman sabır ve nezaketle vakit geçirmekten keyif alırlar. Norveç Orman Kedileri, diğer evcil hayvanlarla kalıcı dostluklar kurma eğilimindedir. Ancak, yabancıların önünde utangaç ve tereddütlü olabilirler.

Bu sevimli yaratıklarla tanıştığınızda onlara biraz zaman vermelisiniz. Norveç orman kedileri oldukça az miyavlar, ancak yumuşak bir mırlamayla bir şeyler söylemeye çalışıyor gibi görünebilirler. Norveç Orman Kediler, etrafta olan her şeye katılmayı sever. Norveç Orman Kedisini sahiplenmeyi düşünüyorsanız, bu canlıların gün boyu peşinizde olacağını unutmayın. Sahibinden ayrılmadıkları ve avlanma konusunda çok iyi oldukları için köpeklere çok benzemektedirler.

 Norveç Orman kedilerinin, çevreyi keşfetmeye odaklanan, sahiplenici ve odaklanmış bir yaratıktır. Bu nedenle sık sık dışarı çıkma eğilimindedirler. Üzerinde kedinin adının ve telefon numarasının yazılı olduğu bir kedi kartı kullanmanızı öneririz. Bu, kedinizi kaybetmek gibi beklenmedik bir durumla karşılaşmanız durumunda bir kedi dönüş biletidir. Norveç Orman Kediniz varsa onunla köpek gibi yürüyebilirsiniz. Ancak bu yürüyüşler sırasında kedinizi güvende tutmak için mutlaka kedi tasması kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Norveç Orman Kedisi  Fiziksel Özellikleri;

  • Norveç Orman kedilerinin fiziksel özellikleri arasında görünüşünün en dikkat çekici özelliği uzun ve kalın tüyüdür.
  • Norveç Orman Kedileri, doğal ortamlarında uzun süre soğuğa dayanabilir. Yazın ise uzun saçlarını döküp kısa tüye geçiş yapmaktadırlar
  • Norveç Orman Kedisi üçgen bir kafaya ve badem şeklinde gözlere sahiptir.
  • Kulak yapısı yaban hayvanlarına benzeyen bu kedilerin burnu eşsiz bir görünüme sahiptir.
  • Oldukça kaslı bir vücut yapısına sahip olan Norveç Orman kedileri her renkte görülebilir.
  • Ağırlıkları 10 kilogramca çıkabildiği bilinmektedir.

Norveç Orman Cinsi Kedi Bakımı

Norveç Orman Kedisinin en belirgin özelliği çok uzun, kalın ve yumuşak bir tüy yapısına sahip olmasıdır. Bu tüyler, sert Norveç iklim koşullarına uyum sağlamanıza ve sağlıklı kalmalarına olanak tanır. Norveç orman kedileri, yaza ve daha sıcak ortamlara uyum sağlamak için tüylerini döker. Bu durum bazı kedi sahiplerini rahatsız edebilir ancak tüylerinin çok uzun olması ve yoğun bakım gerektirmesi genel bakımlarını zorlaştıran bir faktördür.

Tüylerini haftada bir kereden fazla fırçalamazsanız, tüyleri düğümlenip sertleşerek cildini nefes almasını imkansız hale getirir. Ciddi cilt hastalıklarına neden olabilir. Atalardan kalma geleneğe göre, Norveç orman kedileri her zaman içeride tutulmayı sevmez. Sahiplenmek isterseniz düzenli olarak bahçeye götürmeniz, böyle bir imkan yoksa taslamayıp yeşil alanda yürümeniz gerekecektir. Bu kediler sahiplerine sadık ve uyumludur, bu nedenle dışarı çıktığınızda sizi takip ederler. Meraklı ve yırtıcı yapıları nedeniyle gördükleri her şeyi avlayabilirler, bu nedenle onları bağlamak akıllıca olur. Ama korkmayın, her zaman çok bağlı olduğu yuvasını bulacaktır.

Norveç Orman kedileri yemek konusunda çok seçicidir. Her yemeği yemeyen bu kediler temizlik yapmayı da çok severler. Yiyecek ve su kaplarını temiz tutmayı severler, bu nedenle tuvaleti düzenli olarak temizlemezseniz ihtiyaçlarını farklı yerlere yapabilirler.

Norveç Orman Kedisi ‘nin bir başka çekici özelliği de güzel ve asil görünümüdür. Sahiplerine sürekli sadakat ve sevgi göstermeye çalışırlar. Diğer kedi ırklarından farklı olarak, sarılmayı ve fiziksel teması seven Norveç Orman Kedileri, sahiplerinden de benzer sevgi gösterileri bekler.

Norveç Orman Kedisi  Karakter Özellikleri Nedir ?

İyi huylu Norveç Orman Kedisi, insanlara olan yakınlığı ve sevgisiyle hayvan severlerin kalbini fetheder.

Norveç Orman Cinsi Kedi Bakımı Nasıl Olur ?

Tüylerini haftada bir kereden fazla fırçalamazsanız, tüyleri düğümlenip sertleşerek cildini nefes almasını imkansız hale getirir. Ciddi cilt hastalıklarına neden olabilir.