Kedi Cinsleri

Ocicat Kedisi , Ocicat Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Ocicat Kedisi , Ocicat Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Ocicat kedisi melez bir türdür. Bakımı tüylerin bakımından oldukça kolaydır. Ocicat kedisi özellikleri yönünden ise tam bir insan severdir.

Ocicat kedileri görünüşte vahşi olarak kabul edilir, ancak tüylerinin altında tamamen farklı bir kişiliğe sahiptirler. Habeş, Siyam ve Amerikan kısa tüylü ırklarının melezi olarak üretilen Ocicat, tamamen uysal ve itaatkâr bir kişiliğe sahiptir. İlk olarak 1964 yılında üretilen bu çeşit, özel bir çalışmadan ziyade tesadüfen ortaya çıktı. Görünümleriyle dikkat çeken Ocicat yavruları, birçok kedi sahibinin ilgisini çekmiş ve araştırmalarına yol açmıştır. Sayılarının artmasıyla uluslararası kuruluşların dikkatini çeken Ocicat cinsi 1 yılında yeni bir cins olarak kabul edilmiştir. Bugün tüm uluslararası kuruluşlar tarafından tanınmaktadır.

Ocicat Kedisi Özellikleri

Ocicat Kedisi ile ilgili özellikleri kategorize ederek aşağıda sıraladık.

Ağırlık2.5 Kg – 7 Kg arası
Uzunluk25 cm – 30 cm arası
TüylerKısa ve sık
Tüy RenkleriKahve renkli siyah benekli
Göz RenkleriSarı yeşil tonları
Ortalama Ömrü10-15 Yıl
Ocicat Kedisi Genel Özellikleri

Ocicat Kedisi Karakter Özellikleri;

İnsanlarıyla çok kısa süreli bağ kuran Ocicat kedisi, her adımınızı takip etmeyi çok severler. En sevdiği aktivite efendisini takip etmek olduğundan, bu kedilerin çok sosyal olduğu açıktır. Ocicat, insanlarla iletişim kurmayı seven bir kedidir. İnsanlarının kucağında ve omzunda oturmayı çok severler. Özellikle yüksekte olmayı sevdiklerinden omzunuzdan inmeyeceklerdir.

Çok zeki bir cins olan Ocicat, her türlü oyunu ve komutu kısa sürede öğrenebilir. Hiperaktifler, bu yüzden bu kedileri oyuncaksız bırakmaktan kaçınmanız gerekiyor. Zekalarını kullanabilecekleri interaktif oyunları çok sevmektedirler.

 Ocicat evde yalnız olmayı sevmez. Bu nedenle Ocicat çalışan insanlar için önerilmez. Mümkünse, Ocicat’ı yalnız bırakmak yerine birlikte vakit geçirebileceğiniz kedileri evlat edinmeye yardımcı olun.

Sıcak kanlı, sevecen ve iyi ilişkilere sahip bir kedi olan Ocicat kedileri, çocuklu aileler için en iyi evcil kedi cinsidir. Çocuklarla oyun oynamayı ve vakit geçirmeyi seven Ocicat kedileri çevreye zarar vermeden sakin bir duruş sergileyebilir. Ancak bebeğinize zarar vermemek için tırnaklarınızı da düzenli olarak kesmelisiniz.

Ocicat Kedisi Fiziksel Özellikleri;

  • Altın ve fildişi dokusuna sahip vahşi bir kedi olan Ocicat, küçük bir leoparı andırıyor. Ancak görünüşünün yanı sıra saldırgan bir gene sahip olmayan bu çeşit, son derece nazik ve sevecen kişiliği ile bilinir.
  • Ocicats, yol üzerindeki çok özgün nokta desenleri ile en büyük kedi ırklarından biridir.
  • Ocicat çok kaslı bir görünüme ve kaslı bir vücuda sahiptir. Ağzı, güçlü çeneler ve dişlerle çevrilidir ve ona uzun bir görünüm verir.
  •  Kulakları orta büyüklükte ve yuvarlak bir görünüme sahiptir.
  • Ayrıca gözleri orta büyüklüktedir ve maviden farklı tonlara sahip olabilir
  • Kusursuz, parlak tüyleri ile dikkat çeken Ocicat kedileri genellikle ten rengi, çikolata gümüşü, tarçın gümüşü, yeşil gümüş, ten rengi gümüş ve kavun desenlerinde bulunur.
  • Ocicat kedisi genel olarak 2.5-7 kilogram arasında ağırlığa ulaşabilmektedir.
  • Ortalama yaşam süreleri 10-15 yıl aralığındadır.

Ocicat Cinsi Kedi Bakımı

Ocicat kedisi, bakımı yönünden diğer kedi ırkları gibi büyük özen gerektirir. Bu kedinin her zaman düzenli beslenmesi ve hijyenik ortam koşulları sağlaması çok önemlidir. Taranma uygulamalarında tüyünün dokusunu korumak için düzenli olarak fırçalamak, Ocicat’in ölü tüyleri kolayca almasına yardımcı olacaktır. Ayrıca kedinizi rahatlatmak için banyo yaptırabilirsiniz.

  Tırnak bakımının kürk bakımı kadar önemli olduğu bir kedi kuaföründe veya veteriner kliniğinde kesilmelidir. Ayrıca evde satın aldığınız bir kedi tırmığı ile ölü tırnakları istediğiniz şekilde kolayca çıkarabilirsiniz.

Çevik ve hiperaktif bir kişiliğe sahip olan Ocicat’ın kulaklarındaki tozu düzenli olarak nemli bir bezle silmek yeterlidir.

Ocicat kedilerine bakarken mama, su ve yatak takımlarını daima dezenfekte etmek çok önemlidir. Bakteri ve mikroorganizma oluşumunu kolaylıkla engelleyen kimyasalların (çamaşır suyu, deterjan) kullanımından kaçınmanız kedinizin sağlığı için çok önemlidir.

Ek olarak, sürekli yüksek kaliteli mama tüketimi, Ocicat kedileri için sağlıklı yaşam koşulları yaratabilir.

Ocicat Kedisi bakımı zor mu ?

Hayır değildir her kedininki gibidir.

Ocicat Kedisi uzun tüyleri var mıdır ?

Hayır kısa ve sıktır.