Kedi Cinsleri

Oriental Longhair Kedisi , Oriental Longhair Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Oriental Longhair Kedisi , Oriental Longhair Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Oriental Longhair kedisi çok sosyal olmasına rağmen yalnız kaldığında da sorun çıkarmamaktadır. Oriental Longhair kedisi özellikleri açısından hem insanlarıyla hem evdeki çocuk ve diğer hayvanlarla çok iyi anlaşmaktadır. Bakımı ise sürekli taranma gereksinimleri dışında oldukça kolaydır.

Siyam kedisinin modern versiyonu olarak kabul edilen Oriental Longhair, kendine özgü mavi gözleri ile tanınır. Oriental Longhair çeşitlerinin 300’e yakın tüy stili ve renk örneği vardır. İlk defa 1800’de İngiltere’de adı duyulmaya başlayan Oriental Longhair, o zamanlar Siyam kedisine olan benzerliği ile bir versiyonu olarak kabul edildi. Başka bir cins olarak incelenmeye başlandığında 1894 olarak bilinmektedir. Bu yıllardan sonra, İngiltere’de özel ilgi gören Oriental Longhair, 1924 ‘te başka bir cins olarak tanınmaya başladı.

Oriental Longhair kedisi 1974 yılında uluslararası bir kuruluş tarafından tanındı ve 1977 yılında en saf korunmuş çeşitlerden biri olarak kabul edildi.

Oriental Longhair Kedisi Özellikleri

Bu cinsin özelliklerini tablo halinde özetledik. Buradan bakarak hızlı bilgiler edinebilirsiniz.

Ağırlık3 Kg – 6 Kg arası
Uzunluk20cm – 35 cm arası
TüylerUzun üylü
Tüy RenkleriSiyah beyaz ve gri tonları
Göz RenkleriYeşil ve mavi Tonları
Ortalama Ömrü5-15 Yıl
Oriental Longhair Kedisi Genel Özellikleri

Oriental Longhair Kedisi Karakter Özellikleri;

 • Oriental Longhair, konuşkan ve bazen de geveze sayılabilecek bir kedi ırkıdır. Bu, ihtiyaçlarını veya taleplerini ifade etmek, duygularını ifade etmek veya sadece sohbet etmek olabilir.
 • İnsani melekelere sahip bir kedi türüdür. Sürekli insanlarla iletişim kurmayı ve insanlarla çevrili olmayı sever. Sık sık insanları yakından takip eder ve kendini iş ile ilgilenir bulur.
 • Oriental Longhair kedisi sosyaldir. Yalnız kalmayı sevmez.
 • Dinamik ve sportiftirler. Heyecanlı ve aktif oyunları oynamaya bayılırlar. Genellikle tırmanacak bir yer bulmaya çalışır. Bu hiperaktif kedi için doğru iç ortam, koşacak bir alan ve tırmanacak yüksek bir yer gerekmektedir.
 • Oriental Longhair, çok zeki ve meraklı bir kedi ırkıdır. Bulmacalar ve karmaşık görevler hakkında düşünerek vakit geçirmekten hoşlanır.
 • Sadık ve sevecen bir kedidir.  

Oriental Longhair Kedisi Fiziksel Özellikleri;

 • Genel görünüm: Kaslı, yağsız ve zarif kedilerdir, çok esnek fakat güçlüdürler. Ağırlığı, 5 kg ile 6 kg arasında değişmektedir.
 • Başın yapısı: uzun ve üçgen şeklinde. Kafatası düz. Düzgün bir profili var. Ağız ve burundan oluşan silindirik bir yapıya sahiptir. Burun uzun ve düzdür ve çene sivridir.
 •  Kulaklar: Kafa ile karşılaştırılabilir, ancak büyüktür.
 • Gözler: Orta büyüklükte, badem şeklinde.
 • Boyun: Uzun ve silindirik ama zarif.
 • Vücut bileşimi: orta ebatta ve boru şeklinde. Sıkı kasları ve iyi gelişmiş bir kemik yapısı var.
 •  Bacaklar ve Ayaklar: Uzun ve silindirik. Arka bacaklar ön bacaklardan daha uzundur. İyi gelişmiş kemik ve kaslara sahiptirler. Bacaklar küçük ve ovaldir.
 •  Kuyruk: Uzun ve tüylerle kaplı. Tüyler: Tüm vücudu kaplayan uzun tüyler çok ince ve ipeksidir. Derileri incedir.

Oriental Longhair Cinsi Kedi Bakımı

Oriental Longhair kedisi neredeyse hiç sorunu olmayan bir kedi cinsidir. Uzun tüyleri var ama bakımı kolaydır. Ayrıca beslenme gibi diğer bakımlara ihtiyaç duyulduğu için ek bir bakıma da ihtiyaç duyulmaz. Ancak Oriental Longhair, iyileşme açısından çok dikkat gerektiir. Temel bakım ihtiyaçları karşılandıktan sonra onunla daha fazla zaman geçirmeniz gerektiğini unutmayın.

Oriental Longhair Kedisinin Beslenmesi;

 Birçok kedi ırkı için daha sağlıklı ve daha dengeli bir diyet,Longhair Oriental için de geçerlidir. Aynı öğünle aynı menü seçimi kedinizin sindirimine iyi gelecektir. Bu hiperaktif kedi genellikle kilo almaya meyilli değildir ancak aşırı yiyebilir. Diyet ve egzersizi dengelemek için veterinerinizle konuşabilirsiniz.

Oriental Longhair Kedisinin Temizliği;

Oriental Longhair kedisi temizlik konusunda da sorun çıkarmayan bir kedi türüdür. Tüyleri uzundur ancak fazla tüy dökmez ve genellikle taranması kolaydır. Tüy dokusunu sağlıklı tutmak için haftada 1-2 kez taramanız yeterli olacaktır. Ayrıca temizlik ihtiyacı da temel bir ihtiyaçtır. Günlük ağız hijyeni, tuvalet temizliği, kişisel hijyen ve göz hijyeni özenle yapılmalıdır. Aksi takdirde kedinizin ve sizin sağlığız risk altındadır.

Oriental Longhair Kedisinin Beslenmesi Nasıl?

Birçok kedi ırkı için daha sağlıklı ve daha dengeli bir diyet, Longhair Oriental için de geçerlidir

Oriental Longhair Kedisinin Temizliği Zor Mu ?

Oriental Longhair kedisi temizlik konusunda da sorun çıkarmayan bir kedi türüdür. Tüyleri uzundur ancak fazla tüy dökmez ve genellikle taranması kolaydır.