Kedi Cinsleri

Oriental Shorthair Kedisi , Oriental Shorthair Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Oriental Shorthair Kedisi , Oriental Shorthair Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Oriental Shorthair kedisi şaşırtıcı bir görüntüye sahiptir.Oriental Shorthair cinsi kedi özellikleri yönünden insanı için oldukça rahat ve keyiflidir. Bakımı ise az bir özenle kolaylıkla yapılabilecek şekildedir.

Sahip olduğumuz klasik kedi imajından çok uzak olan Oriental Shorthair şaşırtıcı görünebilir. Oryantal Shorthair esas olarak büyük kulakları ve benzersiz şekli nedeniyle biraz komik görünmektedir.

Oriental Shorthair’ın atası bir Siyam kedisi gibi görünüyor. İngiliz yetiştiriciler, Siyam’ın vücut yapısına hayran kalmış ancak bu vücut yapısı ile kedileri daha renkli hayal etmişler ve Rus Mavisi, Habeş, Britanya ile Oriental Shorthair ve Siyam ırklarını kullanarak bu kedileri oluşturmuş ve sonunda çoğalmışlardır

 İlk Oriental Shorthair 1800’lerin sonlarında İngiltere’de ortaya çıktı. Siyam soyundan gelen cins, diğer kedilerden çok farklı olduğu için hızla popülerlik kazandı. Siyam kedilerini yetiştirmek için kullanılan ve kedi yetiştiricilerinin ilgisini çeken Oriental cinsi, uzun tüylü ve kısa tüylü olmak üzere iki cins olarak üretilmeye başlandı. Adından da anlaşılacağı gibi, Oriental Shorthair ırkları 1900’lü yıllardan beri dünya çapında tanınmaktadır. Siyam özelliklerine sahip Oriental Shorthair’in bir cins olarak tanınması biraz zaman alacaktır. Ancak bugün tüm kedi organizasyonları tarafından resmi olarak tanınmaktadır.

Oriental Shorthair Kedisi Özellikleri

Bu kedi cinsinin özelliklerini tablo halinde özetledik.

Ağırlık3 Kg – 5 Kg arası
Uzunluk20 cm – 30 cm arası
TüylerKısa az tüylü
Tüy RenkleriKrem rengi, siyah beyaz ve gri
Göz RenkleriMavi yeşil tonlar
Ortalama Ömrü8-12 Yıl
Oriental Shorthair Kedisi Genel Özellikleri

Oriental Shorthair Karakter Özellikleri;

Oriental Shorthair kedi ırkı, Siyam kedisine çok benzeyen, çok enerjik ve uyumlu bir kişilik yapısına sahiptir. Her ortama uyum sağlayan bu çeşit, iç mekanlarınıza renk katma özelliğine sahiptir.. Canlı ve heyecanlı yapıları sayesinde evin etrafındaki her şey oyuncak gibi kullanılabilir. Bu cinsten bir kedi almayı düşünüyorsanız, etrafınızda yeterince oyuncak olduğundan emin olmalısınız. Oriental Shorthair kedisi miyavlamayı sever. Genellikle sahibiyle yüksek sesle konuşan bu çeşit, kendini yüksek sesle ifade etmeyi sever. Ayrıca oyunda sık sık miyavladığını da görebilirsiniz. Oriental Shorthair’in en önemli özelliği seyahat etmeyi çok sevmesidir. Sık seyahat ediyorsanız Oriental Short Hair tam size göre.

Oyuncu ve sevecen kişilikleriyle tanınan Oriental Shorthair, çocuklu aileler için ideal bir cins olarak bilinir. Çocuklarla palyaço gibi oynamasını bilen bu sevimli arkadaşımız, sizinle birlikte sizi kovalamayı bırakmayacak. Ayrıca güven duyguları gelişince çocuklarınızla bir köşede uyuyabilirler.

 Diğer evcil hayvanlarla arkadaş olan Oriental Shorthair kedisi, özellikle küçük yaşlardan itibaren köpek ve kedilerle yetiştirildiğinde çok yakın arkadaş olurlar. Bu tür,doğasında çok sosyal olduğu için kuş gibi küçük evcil hayvanlarla yalnız bırakılmamalıdır. Yabancı bir köpekle ilk kez karşılaştığınızda kontrol etmek de çok uygundur.

Oriental Shorthair Fiziksel Özellikleri;

Oryantal Shorthair kedisi çok parlak ve sağlıklı görünüyor. Yüz ifadesi, uyanıklığı anımsatan sivri, çıkıntılı kemikli bir yapıdır. Baş neredeyse üçgen şeklindedir ve vücudun şekliyle oldukça orantılıdır. Ayrıca ince boyun dokusu sayesinde oldukça estetik bir görünüme sahiptir. Oriental Shorthair, açık maviden yeşile kadar çeşitli tonlarda olabilir. Bu kedinin en yaygın tonları beyaz, siyah, leylak, tarçın ve açık kahverengidir.Tüyleri ise sık ve kısa yapıdadır.

Oriental Shorthair Cinsi Kedi Bakımı

Oriental Shorthair kedilerin her daim sağlıklı bir yaşam sürmeleri için tımarlama süreci çok önemlidir. Özellikle tüylerinin yapısını korurken ölü tüylerden kurtulmak için düzenli olarak tarayın. Ek olarak, nadir bir sıcak banyo, cildini pürüzsüz ve temiz hissetmesine yardımcı olur.

 Parazitlere karşı tüy altına uygulanan serum veya iğneler cilt sağlığının korunmasında oldukça etkilidir. Tımarlamaya ek olarak, Oriental Shorthair’in tırnaklarının düzenli olarak düzeltilmesi ve kesilmesi gerekir.Tırnakları için kolaylık sağlayacak kedi tırmığı çok işinize yarayacaktır. Bazen kulakların nemli bir bezle temizlenmesi de kulak sağlığı için önemlidir.

Oriental Shorthair Cinsi Saldırgan Mıdır ?

Hayır aksine sadık, sevecen ve duygusal bir kedi ırkdıdır.

Oriental Shorthair Kedi Cinsine Bakmak Zor Mu ?

Hayır değildir ancak fazla ilgi beklerler bu yüzden yeteri kadar vakit ayırmanız gerekir.