Köpek Cinsleri

Orta Boy Köpek Cinsleri

Köpeklerle ilgili olarak merak edilenler olurken ırkların boyutlarına bağlı olarak büyük ya da orta boy olarak adlandırılması mümkün olur. Bunun yanı sıra küçük boy köpek ırkları da bulunur. Orta Boy Köpek Cinsleri merak edildiğinde ise bu köpeklerin ağırlıklarının yanı sıra boylarına bakılarak karar verilir. Kilo açısından değerlendirildiğinde 20-60 kg aralığındaki köpeklerin orta boy ırklar arasında kabul edildiği görülür. Evde köpek bakımı yapmak isteyen kişilerin köpeğin boyutlarını çeşitli nedenlerle araştırması gerekli olur. Özellikle küçük çocukları olan aileler açısından küçük ya da orta boy ırkların daha fazla tercih edildiği görülür. Köpekle oyun oynama ihtimali olan çocuklar açısından bu durum önemlidir. Ayrıca evde köpek bakılacağı zaman onunla ilgilenilmesi gerekir. Köpeklerin egzersiz ihtiyaçları büyüklükleri ile de orantılı olabilmektedir. Bundan dolayı da tüm koşulların gözden geçirilmesi yerinde olur.

İlginizi çekebilir: Pincher Köpek 

Orta Boy Köpek Cinsleri Nelerdir ?

Köpek bakımını üstlenecek olanların merak edecekleri pek çok konu bulunur. Bunlardan biri de Orta Boy Köpek Cinsleri hakkındadır. Köpeklerin bakımları söz konusu olduğunda tüylerinin yapısı da önemli bir konudur. Uzun tüylü olan köpeklerin genellikle tüylerinin sık sık taranması zorunludur. Kısa ve sık tüylü olan köpeklerin daha az tüy problemine yol açtığı görülürken alerjisi olanlar açısından bu durum önemli bir konudur. Orta boy köpekler arasında; Shiba Inu, Bull Terrier, Beagle gibi köpeklerden örnekler vermek mümkündür.  Orta boy köpekler söz konusu olduğunda köpeğin ırkına ve genetik özelliklerine bağlı olarak yapılacak bakımlar şekillenir. Tüy bakımı, aşılarının yapılması, ağız temizliği ve günlük egzersizleri bir köpeğin bakım gereksinimleri arasında yer alır.

Orta Boy Köpek Cinslerinin Özellikleri

Köpeklerin karakter özellikleri mensup oldukları ırklara bağlı olarak şekillenir. Bundan dolayı da bir köpek sahibi olmak isteyen kişilerin ırkların genel özellikleri hakkında da fikri olması gerekir. Köpekler yavru iken alındıklarında çeşitli eğitimlerden geçirilir. Bu durum onların zeki canlılar olması ile ilgilidir. Birçok köpek kolaylıkla öğrenebilme özelliklerine sahip olur. Orta Boy Köpek Cinsleri ile ilgili olarak merak edilenler olurken köpeklerin inatçı yapıda olmaları durumunda eğitimlerinde daha disiplinli bir yaklaşıma gerek duyulur. Bunun yanı sıra otoriter davranmak bazı köpekler açısından mecburidir. Köpeklerin sahiplerinin üstün olduklarını idrak etmesi gerekir. Bu durumda eğitilmeleri daha kolay olur. Köpeklerin zeki olmaları nedeni ile öğrenmeye açık oldukları görülür. Bazı ırkların zekaları oldukça gelişmiştir.

Orta Boy Köpek Bakımı

Evde köpek bakmak isteyenler açısından köpeğin cüssesi önemli hale gelir. Küçük ya da orta boy köpeklerin apartmanlarda ya da bahçeli evlerde bakılması kolay olurken bazı ırkların aile ile birlikte yaşamaya daha müsait oldukları görülür.  Orta Boy Köpek Cinsleri genellikle daha kolay bakımı yapılabilen gruplar arasında yer alır. Bundan dolayı da sıklıkla tercih edildikleri görülür. Köpekler için en önemli aşama yavru oldukları dönemde kendilerine verilmesi gereken eğitimlerdir. Gerek tuvalet eğitimi gerekse sosyalleştirilmeleri gerekli olan bir durumdur. Yetişkinlik döneminin sağlıklı olarak geçirilebilmesinde bu sürecin doğru tamamlanması önemlidir. Çoğu köpek üzerinde otorite kurulması bir zorunluluktur. Bu sayede yapması ve yapmaması gerekenler hakkında komuta edilmesi mümkün hale gelir. Orta boy köpeklerin bakımları sırasında tüy uzunlukları ya da egzersiz ihtiyaçları gibi sorunların çözümlenmesi gerekir. Uzun tüylü köpeklerde birkaç günde bir tüylerin taranması gerekli olurken kısa ve sık tüylü köpekler için bu durum geçerli değildir. Bunun yanı sıra köpeğin hareketli oluşuna bağlı olarak da egzersiz ihtiyaçlarının giderilmesi gerekir. Çok enerjik köpeklerde günlük yürüyüşler ve oyunlar sayesinde aktiviteleri tamamlanır.

Orta Boy Köpek Cinsleri Nelerdir ?

Orta boy köpekler söz konusu olduğunda köpeğin ırkına ve genetik özelliklerine bağlı olarak yapılacak bakımlar şekillenir.

Orta Boy Köpek Bakımı Nasıl Yapılır ?

Evde köpek bakmak isteyenler açısından köpeğin cüssesi önemli hale gelir. Küçük ya da orta boy köpeklerin apartmanlarda ya da bahçeli evlerde bakılması kolay olurken bazı ırkların aile ile birlikte yaşamaya daha müsait oldukları görülür.

Orta Boy Köpek Cinslerinin Özellikleri Nelerdir ?

Bu köpeklerin inatçı yapıda olmaları durumunda eğitimlerinde daha disiplinli bir yaklaşıma gerek duyulur. Bunun yanı sıra otoriter davranmak bazı köpekler açısından mecburidir.