Köpek Cinsleri

Papillon , Papillon Köpek Özellikleri , Bakımı

Papillon , Papillon Köpek Özellikleri , Papillon Bakımı , Papillon Köpek Eğitimi

Bu tür köpekler oyuncak boyutundadır. Oldukça sevimli olan yüz ifadelerinde kelebeği andıran kulakları öne çıkar. Zeki köpek türleri arasında olan bu türlerin eski bir tarihi geçmişi vardır. Uzun tüyleri ile de beğenilen Papillon cinsleri ipeksi bir yapıda olan tüylerinin bakıma ihtiyacı olur. Kendilerine güven konusunda problemsiz türler arasında yer alırlar. Fiziki yapılarına aldırmadan da cesur özellikler gösterebilirler. Agresif olmamaları için düzgün eğitilmeleri gereken bu türlerin sosyalleştirilmesi de oldukça önemlidir.

Yanlış bir eğitim verildiğinde saldırganlık özelliği gösterebilirler. Sosyalleştirilmeleri düzgün yapıldığında ise diğer canlılara karşı daha uyumlu olurlar. Kedilerle de bu durumda daha iyi anlaşırlar. Kedilerle anlaşabilmeleri için hem birlikte büyümeleri hem de sosyalleştirme eğitimlerinin başarı ile tamamlanmış olması gerekir.

İlginizi çekebilir: Maltipoo 

Papillon Köpek Özellikleri

Küçük çocuklarla da anlaşma zorluğu yaşayabilen bu cinslerin kesinlikle düzgün eğitilmesi gerekir. Papillon cinsleri oldukça zeki bir ırka mensuptur. Genellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilmemeleri önerilen bu cinslerin havlama eğilimi yüksektir. Apartmanlarda bakılacakları zaman havlama özelliklerinin göz ardı edilmemesi gerekir. Uzun tüyleri olan bu köpeklerin tüy dökme konusunda sorunlu olmadığı görülmektedir. Haftada birkaç kez taranması yeterli olan Papillonlar tırnaklarının kesilmesine de ihtiyaç duyar. Kulaklarının ve dişlerinin temizliği sağlığı açışından önemlidir. Bu sayede daha iyi bir yaşam sürer.

Yavruyken aşıları yapılmalı ve düzenli olarak veteriner kontrolleri ihmal edilmemelidir. Bakımı konusunda sorunlu olmayan türler arasında yer alır. Papillon cinsleri Avrupa’da görülen bir ırktır. Bu köpeklerin özellikle Rönesans tablolarında sıkça resimleri ile karşılaşılır. Genel karakter özellikleri arasında bekçi köpeği olarak yetiştirilmesi yatar. Bundan dolayı da cesur ve özgüveni yüksek bir hayvandır. Sahibinin sözünden çıkmayan itaatkâr bir köpek türüdür. Sahibine oldukça düşkündür. Onunla vakit geçirmekten keyif alır ve yalnız kalmaktan hoşlanmaz.

Papillon Köpek Bakımı

Papillon cinsi köpeklerin sevgi dolu bir yapıları vardır. Cana yakın oluşları ile de tanınan bu köpekler oyun oynamaktan çok hoşlanır. Dışarıda ya da evde fark etmeksizin oyun oynamaktan keyif alan bu köpekler hareketli bir yapıdadır. Zeki bir ırk olduğu için kolay eğitilebilirler. Bunun yanı sıra da tuvalet eğitimi verilirken biraz zorlayıcı olabilmektedirler. Genellikle sevimli davranışlara sahip olan bu türlerin içerisinde koruyucu yanlar da bulunur.

Bu köpekler itaatkâr tavırları ile dikkat çekerler. Sahiplerine de düşkün bir karakterleri bulunur. Genel olarak sağlıklı bir yapıya sahip olan bu köpeklerin yaklaşık olarak 12-16 yıl aralığında yaşadığı görülür. İyi koşullarda bakılması sayesinde yaşamını daha uzun sürdürebilmesi mümkün olur. Bundan dolayı da sağlıklı beslenmesine ve genel bakım ihtiyaçlarına özen gösterilmesi gerekir. Oyun oynamaktan hoşlanan bu ırka ait köpekler kolay öğrenir. Küçük çocuklardan ziyade yetişkin çocuklarla anlaşma konusunda daha az problemlidir.

Papillon Köpek Eğitimi

Bu köpek türlerinin yavru oldukları dönemde aşılarının tamamlanması ihmal edilmemelidir. Ayrıca egzersiz ihtiyaçlarının göz ardı edilmemesi gerekirken haftalık tüylerinin birkaç kez taranması faydalı olur. Aşı yapılması sayesinde tüm köpeklerin yaşam standardının yükseltilebilmesi söz konusudur. Bundan dolayı da aşıların ihmal edilmemesi gerekir. Papillon cinsleri sevecen tavırları ile dikkat çekerken sahiplerine karşı kendilerini yakın hisseder.

Koruma duygusu olan bu cinsler ailelerine düşkün yaradılıştadır. Aile köpeği olarak bakılmaya müsait olan bu köpeklerin çocuklarla geçinmesi sosyalleştirildiği takdirde oldukça kolaydır. Genç yaşta diğer canlılarla sosyalleştirildiğinde uyumlu olan bu köpekler çok fazla sağlık sorunu da yaşamazlar. Bunun yanında çok küçük çocuklu ailelerden ziyade daha yetişkin çocuklular için uygun bir seçenektir.

Papillon Köpek Eğitimi Nasıldır ?

Zeki bir ırk olduğu için kolay eğitilebilirler. Bunun yanı sıra da tuvalet eğitimi verilirken biraz zorlayıcı olabilmektedirler.

Papillon Köpek Bakımı Nasıldır ?

Bu köpek türlerinin yavru oldukları dönemde aşılarının tamamlanması ihmal edilmemelidir. Ayrıca egzersiz ihtiyaçlarının göz ardı edilmemesi gerekirken haftalık tüylerinin birkaç kez taranması faydalı olur.