Köpek Cinsleri

Pekinez Köpek Özellikleri ve Bakımı

Küçük ırklar arasında yer alan Pekinez Köpek türleri oldukça sevimli bir görüntüye sahiptir. Uzun bir tüy yapısı bulunan bu cinslerin yaklaşık olarak 12-15 yıl aralığında yaşadığı görülür. Çin kökenli bir köpek cinsi olarak bilinen Pekinezler oldukça cesurdur. Cüsselerinin küçük olmasına rağmen hareketli ve cesur yapıları ile dikkat çeken bu köpekler korkusuzdur. Kendilerinden daha büyük köpekler söz konusu olduğunda da cesaretini muhafaza eden bu cinslerin kendine olan güven duygusu yüksektir. İnsanlarla yaşamaya alışkın olan Pekinezlerin yalnızlık duygusunu sevmedikleri görülür. Bu cins köpeklerin hareketli ve enerjik yönleri bulunur. Sahipleri ile derin bir bağ kurabilecekleri gibi neşeli davranışları ile de dikkat çekerler. Ayrıca Pekinezlerin küsme huyu bulunur. Sahiplerinin kendilerine kızması durumunda ona küsebilirler. İyi bir bakım her köpeğin yaşam süresinde uzama etkisi yapacağından Pekinezler için de bu durum geçerlidir. Bir köpek sahibi olmak isteyen kişilerin onu yavruyken almaları durumunda gerekli eğitimleri vermesi de zorunludur. Aksi durumda yetişkinlik sürecinde sorun yaşanması kaçınılmaz olur.

İlginizi çekebilir: Pomeranian Köpek 

Pekinez Köpek Özellikleri

Sosyal bir canlı olmaları sebebi ile oldukça sevimli olan Pekinez Köpek türleri hareketli ve enerji doludur. Bu sebeplerle de insanlar tarafından sevilirler. Aileleri ile güçlü bağları olan bu cinslerin çocuklu aileler için ideal bir ırk olduğu görülür. Çocuklara karşı da dost canlısı olan Pekinezler yabancılara karşı da ilgisizdir. Yavruyken alınırsa itaat eğitiminin yanı sıra sosyalleştirme eğitimlerinin verilmesi gerekir. Bu sayede yetişkinlik sürecinde rahat bir yaşam sürerken sahibi açısından da aynı durum geçerlidir. Küçük bir ırk olması evde bakılmasını kolaylaştıran özellikleri arasında yer alırken aile köpeği olarak oldukça uygun bir türdür. Bakımı söz konusu olduğunda ise problemli türler arasında yer almaz.

Pekinez Köpek Bakımı

Pekinez Köpek türleri için bakımları sırasında dikkat edilmesi gerekenler olurken bu cinslerin bakımı kolaydır. Uzun tüylü bir tür olmaları tüy bakımlarına önem verilmesini gerekli kılar. Bundan dolayı da tüylerinin zaman zaman taranması önerilir. Haftada birkaç kez yapılması gereken bu işlem sayesinde tüyleri ile ilgili olarak sorun yaşanması engellenmiş olur. Bunun yanı sıra Pekinezlerde ağız bakımına da önem verilmelidir. Dişlerinin haftada bir kez temizlenmesi sağlık açısından önemli olurken çoğu köpek için bu durum geçerlidir. Aşılarının yapılması da çeşitli hastalıkların önlenebilmesi açısından ihmal edilmemelidir. Uzun tüylü olmaları nedeni ile koku probleminin önüne geçilebilmesi için zaman zaman yıkanmaya gereksinim duyan bu cinslerin çeşitli köpek şampuanlarından biri ile yıkanması kokuyu engeller.

Pekinez Köpek Fiyatları

Pekinez Köpek ırkı sahiplerine karşı olan bağlılıkları ile dikkat çeker. Yabancılara karşı temkinli olan bu cinslerin gün içerisinde egzersize ihtiyacı olduğunda gezdirilmelidir. Bu türlerin eski dönemlerde Çin için kutsal kabul edildiği bilinmektedir. Tüy renklerine bakıldığında krem renginin yanı sıra kahve rengine de rastlanır. Bunun yanı sıra bazı Pekinezlerin farklı renklerde olması da mümkündür. Farklı evcil hayvanlarla sorun yaşasalar dahi kendi ırkları söz konusu olduğunda çok büyük problemler yaşamazlar. Oldukça hassas bir yapıları vardır. Enerji dolu ve hareketli olmalarının yanı sıra alınganlıkları da fazladır. Oldukça inatçı olmaları eğitilmelerini zorlaştıran bir özellik olmasına rağmen zekidirler. Bakımları ile ilgili olarak çok problemli olmasalar da tüylerinin uzun olması özel bir ilgi gösterilmesini gerekli kılar. Bundan dolayı da haftada birkaç kez tüy bakımına önem verilmesi gerekir. Havlamaları ile de dikkat çeken bu hayvanların apartman ortamlarında bakılacağı zaman iyi eğitilmeleri gerekir. Cesaretleri ve kendilerine olan güvenleri boyutları ile kıyaslandığında takdir edilecek düzeydedir. Bu cins köpeklerin yavru oldukları dönemlerde 3000-6000 TL aralığında satıldığı görülür.

Pekinez Köpek Özellikleri Nelerdir ?

Sosyal bir canlı olmaları sebebi ile oldukça sevimli olan Pekinez Köpek türleri hareketli ve enerji doludur. Bu sebeplerle de insanlar tarafından sevilirler. Aileleri ile güçlü bağları olan bu cinslerin çocuklu aileler için ideal bir ırk olduğu görülür.

Pekinez Köpek Bakımı Nasıldır ?

Tüylü bir tür olmaları tüy bakımlarına önem verilmesini gerekli kılar.

Pekinez Köpek Fiyatları Nedir ?

Bu cins köpeklerin yavru oldukları dönemlerde 3000-6000 TL aralığında satıldığı görülür.