Pekinez , Pekinez Köpek Özellikleri , Bakımı

Evde bakıma müsait olan bu türler uzun tüyleri ve sevimli yüz yapıları ile dikkat çeker. Küçük ırklar arasında yer alan Pekinez cinsleri sahiplerine son derece düşkündür. Onların yanında olmaktan mutlu olan bu köpekler dışarıya karşı her zaman temkinli bir yaklaşım içerisinde olur. Çin kökenli olan Pekinezler ev ortamındayken genellikle sakindir. Egzersiz ihtiyacı çok fazla yoktur ve oldukça eski bir ırk olması ile bilinir. Bu hayvanlar geçmişte yaşayan Çinliler tarafından kutsal sayılmışlardır.

Krem ya da kahve rengi tonlarında olan tüylerinin uzun olduğu görülür. Bunun dışında renklerde de onları görmek mümkündür. Cesur türler arasında yer alırlarken dış dünyaya karşı daima temkinli yaklaşırlar. Cesaretleri atılgan olmalarına yol açar. Kendine güvenen köpek türleri arasında yer alırlar. Yalnız kalmaktan hoşlanmayan bu ırklar daima sahiplerinin yanında olmak ister. Yalnız bırakıldıklarında ise mutsuz olurlar. Bundan dolayı da kendileri ile ilgilenilmesi gerekir.

İlginizi çekebilir: Havanese 

Pekinez Köpek Özellikleri

Pekinez cinsi köpekler oyun oynamaktan da keyif alır. Neşeli bir karakterlerinin olması bilinen özellikleri arasında yer alırken gürültücü bir tarafları da bulunur. Korumacı yanlarının olması nedeni ile sahiplerine karşı herhangi bir tehdit hissettiklerinde sürekli havlama eğiliminde olurlar. Oyun oynamaktan hoşlanırlar ve genellikle de egzersiz ihtiyacı az olan köpek türleri arasında yer alırlar. Bu köpekler de zeki oluşları ile dikkat çekerler. Fakat zekalarına rağmen inatçı yaradılışları nedeni ile eğitimleri sırasında sorun çıkarabilirler.

Bundan dolayı da yavruyken eğitim verileceği zaman genel karakter özelliklerine göre hareket edilmelidir. Yaklaşık olarak 12-15 yıl aralığında yaşayan bu köpeklerin iyi bakılmaları yaşam sürelerinin uzamasına yol açar. Genellikle tüm köpek ırkları için bu durum geçerlidir. Tüylerinin bakımı, genel temizlik ihtiyaçları, sağlıklı bir beslenme modeli ve egzersizlerinin aksatılmaması gerekir. Ruhsal açıdan iyi olabilmesi içinse tüm köpeklerin ilgi ve sevgiye ihtiyacı olur.

Pekinez Köpek Bakımı

Pekinez cinsleri küçük ırklar arasında yer almaktadır. Minik bir köpek türü olmalarına rağmen görüntülerinden beklenmeyen bir cesarete sahiptirler. Atılgan ve cesur tavırları ile dikkat çeken bu köpekler kendilerinden büyük köpekler söz konusu olduğunda saldırgan davranabilir. Dışarı çıkarıldıklarında bu huylarının dikkate alınması gerekir. Sahiplerinin etrafında dolaşmaktan hoşlanan bu köpeklerin dışarı çıkarılacağı zaman diğer köpek türlerine karşı saldırganlaşabileceği göz ardı edilmemelidir. Yavruyken eğitim verilmeli ve sosyalleştirilmelidir bu sayede diğer canlılara karşı daha uyumlu olabilir.

Ayrıca itaat eğitimi sırasında da gerekli davranışlar kendisine kazandırılmalıdır. Köpekler alışkanlıkları olan canlılardır. Eğitilirlerken bazı alışkanlıkların kazandırılması sosyal yaşamlarını uyum içinde geçirmelerine yardım eder. Bundan dolayı da türlerin özelliklerine bağlı olarak çeşitli yöntemler sayesinde olumlu alışkanlıklar kazanmaları sağlanır.

Pekinez Köpek Eğitimi

Bu cins köpekler de eğitimle daha uyumlu olabilir. Küsme huyu olan bu köpeklerin ilgi görmekten hoşlandığı görülür. İlgisiz kaldıklarında ise kızarlar ve küserler. İnatçılıkları ile de bilinen bu cinsler başka evcil hayvanlarla birlikte olmak istemez. Sahibine karşı derin bir bağ hissederler. Ev içinde genellikle sakin olan bu cinslerin dışarı çıktıklarında daha hareketli oldukları görülür. Pekinez cinsleri günde bir kez dışarı çıkarıldığında bu onlar için yeterli olur.

Tüylerinin bakımı , ağız temizliği ve tırnak bakımları düzenli aralıklarla yapılmalıdır. Beslenmesine de dikkat edilmeli ve sağlıklı gıdalarla beslemeye özen gösterilmelidir. Genellikle kilo almaya meyilli olan bu türlerin düzenli bir beslenme modeline ihtiyacı olur. Tüylerinin bazı aralıklarla tıraşlanması bakımını kolaylaştıracak bir durumdur. Yavruyken aşıları yapılmalı ve düzenli olarak veteriner kontrolleri ihmal edilmemelidir.

Pekinez Köpek Bakımı Nasıldır ?

Yavruyken eğitim verilmeli ve sosyalleştirilmelidir bu sayede diğer canlılara karşı daha uyumlu olabilir.

Pekinez Köpek Özellikleri Nelerdir ?

Pekinez cinsi köpekler oyun oynamaktan da keyif alır. Neşeli bir karakterlerinin olması bilinen özellikleri arasında yer alırken gürültücü bir tarafları da bulunur.