Kedi Cinsleri

Peterbald Kedisi , Peterbald Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Peterbald Kedisi , Peterbald Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı , Maması, Karakteristik Özellikleri ve Fiziksel Özellikleri

Peterbald kedisi 1994’te keşfedilen bir Rus kedi türüdür. Bakımı özen isteyen kedi türlerindendir. Tüy bakımı, göz bakımı, diş bakımı ve cilt kuruluğunu önleme adına bakımları önemlidir. Peterbald kedisi özellikleri bakımından insanla vakit geçirmekten hoşlanan sosyal kedilerdir.

1996 yılında Rusya’dan dünyaya tanıtılan bu tür, 1997 yılında dünyadaki yeni türlerin değerlendirilmesine resmi olarak dâhil edilmiştir. Bu güzel kedi dünyanın en pahalı kedi ırklarından biridir. Son zamanlarda kedi severler tarafından tanınan Peterbald kedisi zamanla popülaritesini artırmış ve günümüzün en çok ilgi duyulan kedileri arasına girmiştir.

Peterbald Kedisi Özellikleri

Peterbald kedisi ile ilgili karakteristik ve fiziksel özellikler ayrı ayrı aşağıda belirtilmiştir.

Ağırlık3 Kg – 4.5 Kg arası
Uzunluk20 cm – 30 cm arası
TüylerTüysüz
Tüy RenkleriKrem rengi, siyah beyaz ve gri
Göz RenkleriYeşil Tonları
Ortalama Ömrü12-15 Yıl
Peterbald Kedisi Genel Özellikleri

Peterbald Kedisi Karakteristik Özellikleri

Peterbald, köpeklere benzer kişilikleriyle tanınır. İnsanlarla vakit geçirmeyi severler. Sosyal kedilerdir. Gün içinde sizi evin içinde kovalarlar ve siz durduğunuzda onu meşgul eden oyunlar oynayarak vakit geçirirler. Arkadaş canlısı ve oyuncu bir kedidir. Zekidirler ve kedi zekâ oyunlarında vakit geçirmeyi severler. Eve gelen misafirlerle vakit geçirmekten hoşlanırlar. Misafirleri tanımayı isterler. Çok meraklıdırlar. Küçük çocuklar ve bebeklerle iyi anlaşırlar. Uzun süre yalnız kalmaktan asla hoşlanmazlar.

Genel olarak ailesine çok yakındır. Oyunculuk kişiliği onu iyi bir arkadaş yapıyor. Kedimiz Peterbald, çocuklarıyla nasıl sosyalleşeceğini iyi biliyor ve oyun oynamayı ve banyo yapmayı çok seviyor. Daha büyük çocuklarla bir dereceye kadar anlaşması iyidir, ancak çok küçük çocuklarla yine de yalnız bırakılmamalıdır. Diğer hayvanlara çok yakın olduğu söylenebilir. Diğer köpekler ve kedilerle iyi vakit geçirecektir. Başka bir evcil hayvanla ilk tanıştığınızda hassas olacaktırlar ve ilk başta onları yalnız bırakmamalısınız.

Peterbald Kedisi Fiziksel Özellikleri

 • İnce ve zarif bir bedene sahiptirler.
 • Uzun ve ince bir boyunları vardır.
 • Kuyrukları kama şeklini andırmaktadır. Orta uzunluktadır.
 • Krem rengi, siyah beyaz ve gri renklerde olabilmektedirler.
 • Özellikle karın bölgeleri kaslı bir yapıya sahiptir.
 • Tüy yapıları çokça değişkenlik göstermektedir. Tamamen tüysüzden kısmen tüysüze kadar değişiklik göstermektedir.
 • Kulakları iri ve yuvarlanmıştır.
 • Suratları üçgen şeklindedir.
 • Gözleri olağan dışı büyüktür.
 • Erkek kedilerin ağırlıkları 4.5 kg baremlerindedir. Dişi kedilerin ağırlık miktarları ise 3-4 kilo arasında değişkenlik göstermektedir. Oyuncu kişiliklerinin vermiş olduğu etki ile çok fazla kilo almaya meyilli değildirler.
 • Orta boy kedi kategorisindedirler.

Peterbald Cinsi Kedi Bakımı

Peterbald kedisi tüy bakımı, kürkün şekline göre uyarlanmalı ve uygulanmalıdır. Peterbald tüysüz ise veya  kısmen tüysüz ise ancak ayda bir yıkanmalıdır. Gerektiğinden daha sık yıkarsanız ciltleri kuruyabilir. Bu nedenle, yıkanma zamanının gelip gelmediğini belirlemek için kedinizi dikkatlice izlemelisiniz. Peterbald kedisi günlük ağız ve diş bakımı çok önemlidir. Tüm kediler fırçalamayı sevmez, ancak bir yavru kedi olarak buna alıştırabilirseniz sorun olmaz. Günlük diş tedavisi almıyorsanız, haftada bir kez yapmak da kötünün iyisidir. Kedinize bakmaktan vazgeçmeyin.

Tüysüz Peterbald’ın kirpikleri olmayabilir, bu nedenle gözlere dikkat etmek önemlidir. Kirpik olmadığı için gözlere kir girebilir. Peterbald kirpiklerinin eksik olduğunu fark ederseniz düzenli göz bakımı yaptırmalısınız veya yapmalısınız. Peterbald’ın gözlerinin çevresini yumuşak, nemli bir bezle nazikçe silin. Sağ ve sol göz için farklı kumaşların kullanılması potansiyel taşıyıcı olmama açısından çok önemlidir.

Bazı Peterbald’lar tüy dökülmesi yaşayabilir veya kulaklarında hiç tüy olmayabilir. Bu durumda, düzenli kulak bakımı gereklidir. Tüysüz kedilerin sıcaklıktaki değişikliklere en duyarlı olduğunu unutmayın. Yaz aylarında dışarıda, pencere kenarında veya balkonda vakit geçiren Peterbald’ın güneşten korunmaya ihtiyacı vardır. Aynı şekilde kış aylarında vücut ısılarını yüksek tutmak için özel olarak tasarlanmış giysiler giydirebilirsiniz.

Peterbald Kedisi İnsanlarla Anlaşır mı ?

Peterbald, köpeklere benzer kişilikleriyle tanınır. İnsanlarla vakit geçirmeyi severler

Peterbald Kedisi Bakımı Zor mudur ?

Peterbald Kedisi tüysüz bir kedi olduğundan yıkaması ve bakımı kolaydır.