Köpek Cinsleri

Pitbull Terrier Köpek Özellikleri ve Bakımı

Bu ırka mensup köpeklerin yetiştirilme amaçları ayı ve boğalarla mücadele edebilmek amacı iledir. Koruma köpeği olarak yetiştirilen Pitbull Terrier türü köpekler kaslı yapıları ile dikkat çeker. Pitbull Terrier Köpek sert bir görünüme sahip köpekler arasında yer alır. Kısa bacaklı ve kuvvetli gövde yapısı ile birçok köpekten farklı özellikler gösterir. Yetiştirilmesi sırasında dikkatli olunması gereken türlerden biridir. Yanlış bir eğitim sonucunda saldırgan olması mümkündür. Bundan dolayı eğitimine özel bir önem verilir. Doğru eğitildiğinde sevecen özelliklere sahiptir. Keskin yüz hatları kaslı yapısı ile dikkat çeken bir görüntüsü vardır. Kaslı olması nedeni ile çevik bir hayvandır. Atletik yapısı hareketli olmasında etkilidir. Sert görünümünün altında sevecen tavırlar yer alır. Çocuklarla da anlaşabilen bu tür köpekler heyecanlı bir yapıya sahiptirler. Meraklı olmaları nedeni ile de kolay öğrenirler. Dövüş köpeği olarak yetiştirilmeleri nedeni ile bu tür genetik özelliklerinin göz ardı edilmemesi gerekir. Pitbull Terrier Köpek Özellikleri nelerdir ? Pitbull Terrier Köpek Bakımı nasıl yapılır ? Detaylı inceleyelim.

İlginizi çekebilir: Goldador Köpek

Pitbull Terrier Köpek Özellikleri

Eğitilmesi zor olan köpek türleri arasında yer alan Pitbull Terrier Köpek inatçı yapısı ile dikkat çeker. Egzersiz yapma ihtiyacı diğer köpeklerde olduğu gibi onun için de geçerlidir. Günde bir saat egzersiz mutlaka yaptırılması gerekirken otoriter biri tarafından eğitilmelidir. Eğitimlerinde doğru yöntemler uygulanması durumunda kısa sürede komutları alma eğiliminde olan bu köpekler cana yakın tavırlara da sahiptirler. Geçmişte dövüşlerde kullanılan bu köpek türü günümüzde bekçi köpeği olarak tercih edilse de ev ortamında da bakılabilmektedir.30 kg’a kadar ulaşabilen bir ağılıkta olabilirler ve genellikle saldırganlık içgüdülerine sahiptirler. Yaklaşık olarak 12-14 yıl aralığında yaşayan Pitbull Terrier cinsi köpekler etrafına karşı ilgili yapısı ile dikkat çeker. Eğitildiklerinde çocuklarla da anlaşabilen bu köpekler otoriteye ihtiyaç duyar.

Pitbull Terrier Köpek Bakımı

Pitbull Terrier Köpek türü, bakımı sırasında doğru bir eğitime ihtiyaç duyar. İyi eğitilmiş bir köpeğin bakım konusunda çok fazla problemi olmazken inatçı olmaları önemli bir özellikleridir. Sahipleri ile güçlü bir bağ kurmaları durumunda söz dinleyen yapıları ile dikkat çekerler. Sahiplerinden eğitimleri sırasında otoriter bir yaklaşım beklerler. Eğitilirlerken insanlara alıştırılmaları gerekirken erken dönemde sosyalleştiklerinde daha uyumlu olurlar. Soğuğa karşı dayanıksız bir yapıda olmaları nedeni ile soğukta dışarıda bırakılmamaları gerekir. Bundan dolayı da ev içerisinde bakılmaya daha müsaittirler. Günlük egzersiz ihtiyacı olan türlerden biri oldukları için her gün düzenli olarak dışarı çıkarılmaları ve aktivite yaptırılmaları gerekir. Tüylerinin bakımı konusunda da haftada birkaç kez tarama yapılması onlar açısından yeterli olabilmektedir.

Pitbull Terrier Köpek Fiyatları

Dövüş köpeği olduğu için ön yargılı yaklaşılan türler arasında yer alan Pitbull Terrier Köpek gerçekte agresif bir yapıda değildir. Sevecenliği ile dikkat çeker ve doğru eğitildiklerinde insan canlısı olurlar. Kısa tüylü olmaları tüy dökme sorununu ortadan kaldırdığı için problemli bir tür değildirler. Sağlıklı beslenmelerine dikkat edilmesi gerekirken aktiviteleri eksik edilmemelidir. Yemeğinin belirli bir düzen içerisinde verilmesi gerekirken hipotiroid adı verilen rahatsızlığa yatkın bir ırk oldukları görülmektedir. Hipotiroid metabolizmayı yavaşlatıcı etkisi ile bilinen bir hastalıktır. Bu rahatsızlık sebebi ile kilo almaya müsait hale gelen köpeklerin bu konu dikkate alınarak bakımı yapılmalıdır. Beslenmelerinde bu ırka uygun olarak üretilen mamalar seçilmesi gerekirken düzenlerinin de doğru ayarlanması önemlidir. Uzun süre yalnız kalmak istemeyen bu köpek türleri besin değeri yüksek mamalarla beslenir. Hareketli yapısı nedeni ile enerji ihtiyacının fazla olduğu görülürken sağlıklı olabilmesi için de aktivitelerine önem verilmelidir. Bu cins köpekler satın alınacağı zaman cinsiyetine göre fiyatında değişiklik olabilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular:

Pitbull Terrier Köpek Özellikleri Nelerdir ?

Bu köpeklere çok doğru bir eğitim verilmesi gerekmektedir. Pitbull Terrier köpekler inatçı olmalarıyla bilinirler.

Pitbull Terrier Köpek Bakımı Nasıl Yapılır ?

Pitbull köpekler soğuğa karşı dayanıksızlardır. Bu köpekleri sıcakta tutmanız gerekir. Günlük egzersiz ihtiyaçları vardır.

Pitbull Terrier Tehlikeli Midir ?

Geçmişte dövüşlerde kullanılmış olan Pitbulllar günümüzde doğru eğitimle evde de beslenebilmektedir.