Köpek Cinsleri

Pomeranian Köpek Özellikleri ve Bakımı

Küçük köpek türleri arasında yer alan Pomeranian Köpek cinsleri oldukça sevimli canlılardır. Yaklaşık olarak 12-16 yıl aralığında yaşayabilen bu ırka mensup köpekler için iyi bir bakımla sürenin uzatılabilmesi de mümkün olur. Doğduklarında genellikle açık renkte olan bu canlılar yetişkinlik dönemine doğru renklerinin koyulaşması ile dikkat çekerler. Küçük bir burun yapısına sahip olan bu türlerin yuvarlak göz yapıları oldukça sevimli bir ifadeye sahip olmalarına yol açar. İnatçı ırklar arasında yer almaları önemli özelliklerinden biri olurken çocuklarla pek iyi anlaşamadıkları görülür. İnsanlarla olan ilişkilerinin güçlü olmasına rağmen çocuklara karşı mesafeli ırkalar arasında yer almaları bu türlerin özellikleri arasındadır. Zeki bir ırk olmaları nedeni ile de kolay öğrenebildikleri görülür. Bu nedenle eğitilmeleri kısa sürede mümkün olur.

İlginizi çekebilir: Cane Corso Köpek

Pomeranian Köpek Özellikleri

Pomeranian Köpek cinsleri yaşadıkları ortama uyum sağlama kapasiteleri ile de dikkat çeker. Apartmanlarda da kolay bakılabilen bu türlerin enerji dolu bir yapıları vardır. Egzersiz yapmaya gereksinimi olan bu ırka mensup hayvanların çok hareketli olmaları nedeni ile ev içerisinde sürekli hareket halinde olduğu görülür. Diğer köpeklerle anlaşma konusunda sorun yaşayabilirler ve zaman zaman agresifleşirler. Yavru oldukları dönemden itibaren eğitilmeleri sosyal yaşama uyum sağlamaları açısından gereklidir. Kısa sürede öğrenmeye meyilli olmaları ise zekalarından kaynaklanan bir durumdur. Bu köpek türleri kedilerle sorun yaşamazlar. İyi bir bakımla yaşam sürelerinin uzatılması mümkün olan bu canlıların aşılarının yapılması ihmal edilmemelidir. Tüm köpekler söz konusu olduğunda düzenli olarak aşı ve genel temizliklerinin yapılması sağlıklı bir yaşam sürmeleri açısından önem taşır.

Pomeranian Köpek Bakımı

Pomeranian Köpek cinsleri yavruyken alındıklarında eğitimlerine hemen başlanmalıdır. İnatçı bir yapıya sahip olmalarına rağmen zekâları öğrenmeleri üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bundan dolayı da itaat eğitiminin yanı sıra tuvalet eğitimi de ihmal edilmemelidir. Sosyalleştirilmeleri yetişkinlik dönemlerinin sağlıklı bir iletişimle geçmesine fırsat yaratır. Bundan dolayı da sahiplerinin yakın ilgisine ihtiyaç duyarlar. Uzun tüylere sahip oldukları için tüy bakımlarına özen gösterilmesi gerekir. Bu cins köpeklerin ağırlıkları 3-7 kg arasında değişebilmektedir. Sadık bir dost olan Pomeranian cinsi köpekler bağımsızlıkları ile de dikkat çeker. Cesur yaradılışta olmaları ve meraklı yapıları nedeni ile sevimli bir türe mensupturlar. Kulakları dik yapıda olan bu köpeklerin yabancılara karşı da havlama eğilimi içerisinde olduğu görülür.

Pomeranian Köpek Fiyatları

Pomeranian Köpek türleri için günlük kısa yürüyüşler yeterli bir aktivitedir. Eğitimleri sırasında sevgiyle yaklaşıldığında ve ödüllendirildiklerinde kısa sürede öğrenme eğiliminde olan bir türdür. Bu sebeple de ödül mamaları ile desteklenmeleri önerilir. Dişlerine ve tırnaklarına özen gösterilmesi gerekirken tırnaklarının uzaması durumunda kesilmesi gerekir. Kıvrık bir yapıda olan tırnakları uzadığında canını acıtabilir. Bu sebeple düzenli bir bakıma gerek duyulur. Ağız sağlığı açısından da hijyenine dikkat edilmelidir. Ağız problemlerine yatkın bir ırk olması nedeni ile de ağız sağlığına önem verilmesi gerekir. Küçük çocuklarla çok iyi anlaşamayan bu köpek ırkı yetişkinler açısından güvenilir bir dost olabilme özelliğini taşır. Sevimli ve cana yakın tavırları ile sürekli hareket halinde olması aktif yapısından kaynaklanır. Sevgi ve ilgiye ihtiyaç duyan bu köpeklerin bakımı da oldukça kolaydır. Dikkat edilmesi gereken birkaç nokta dışında sorunları olmayan türler arasında yer alır.  Bu tür köpeklerin yavru oldukları dönemlerde yaklaşık olarak 4500 TL ile başlayan fiyatlardan satıldığı görülür. Pomeranian cinsi köpekler nadir bulunan ırklar arasında yer aldıklarından yüksek fiyatlara alıcı bulurlar. Bunun yanı sıra sahiplendirme yöntemi de bu tür köpekler için geçerli olan bir durumdur.

Pomeranian Köpek Özellikleri Nelerdir ?

Pomeranian Köpek cinsleri yaşadıkları ortama uyum sağlama kapasiteleri ile de dikkat çeker. Apartmanlarda da kolay bakılabilen bu türlerin enerji dolu bir yapıları vardır.

Pomeranian Köpek Bakımı Nasıl Yapılır ?

Sosyalleştirilmeleri yetişkinlik dönemlerinin sağlıklı bir iletişimle geçmesine fırsat yaratır. Bundan dolayı da sahiplerinin yakın ilgisine ihtiyaç duyarlar. Uzun tüylere sahip oldukları için tüy bakımlarına özen gösterilmesi gerekir.

Pomeranian Köpek Fiyatları Ne Kadardır ?

Pomeranian köpeklerin yavru oldukları dönemlerde yaklaşık olarak 4500 TL ile başlayan fiyatlardan satıldığı görülür.