Kedi Cinsleri

Ragamuffin Kedisi , Ragamuffin Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Ragamuffin Kedisi , Ragamuffin Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Ragamuffin Kedisi son derece insancıl bir türdür. İnsanlarının dışında çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla da iyi anlaşmaktadır. Ragamuffin cinsi kedi özellikleri açısından bakımı son derece önem arz etmektedir. Tüy bakımı, tırnak bakımı, aşılarının yapılması ve temizlik bakımları doğru yapıldığında sağlıklı bir yaşam sürmektedirler.

Ragamuffin, 1990’lı yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ragdoll ırkından türetilmiş tamamen farklı bir kedi cinsidir. Bu ırkın üretilmesinin temel nedeni farklı renk ve dokuda kedi elde etmekti. Mükemmel mizaçlara ve nispeten geç olgunluğa sahip Ragamuffin kedileri, dört yaşına kadar çocuk gibi davranırlar. Nazik ve uyumlu doğası onu türün en popülerlerinden biri yapar.

Yerel Fars, Himalaya ve uzun tüylü kedilerin melezlenmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Diğer çeşitlere göre oldukça nadir olduğu için pahalı bir çeşittir. Bu cins, 2001 yılında Cat Association tarafından resmen tanındı.

Ragamuffin Kedisi Özellikleri

Bu kedi cinsi özellikleri bakımından farklıdır. Sizler için bu özellikleri genel hatlarıyla tablo halinde hazırladık.

Ağırlık3 Kg – 6 Kg arası
Uzunluk25 cm – 30 cm arası
TüylerKalın-uzun tüylü
Tüy RenkleriBirçok rengi bulunmakta
Göz RenkleriMavi ve tonları
Ortalama Ömrü6-12Yıl
Ragamuffin Kedisi Genel Özellikleri

Ragamuffin Kedisi Karakter Özellikleri;

Sahiplenici Ragamuffin kedileri birçok şey yapmayı ve evlerinin etrafındaki insanları kovalamayı sever. Bu tür sizi yolun her adımında takip eder ve sahibine sadık kalır. Zekâ ve nezaketin birleşimiyle Ragamuffin, mümkün olduğunca kucağınızda durmak isteyecektir. Birçoğunun köpeklere benzettiği bu kediler, tek başına oynamaktansa sizinle oturmak istiyor. Ragamuffin kedisi tatlı bir kişiliğe sahiptir. Bir bebek gibi şımartılabilir ve sırt üstü uzanıp kollarınızda rahatlamayı severler. Oynarken sıklıkla çizileceğinden mobilyalardan uzak tutulmasına özen gösterilmelidir. Sosyal bir kedi olduğu için yalnız kalmayı sevmiyorum. Ragamuffin kedilerinin birkaç saatten fazla evde yalnız bırakılması önerilmez.

Bu özellikleri dışındaki karakter özellikleri şunlardır;

 • Ragamuffin kedisi çok tatlı bir kişiliğe sahiptir ve çocuklarla, diğer kedilerle, yabancılarla, herkesle çok sosyaldir.
 • Oyun oynamayı severler ama çok oyuncu değillerdir.
 •  Ragamuffin Kedileri fazla konuşmazlar ve çoğu miyavlar.
 • Bu kedilerin insanlarına itaat ettikleri bilinmektedir.
 • Ragamuffin köpeklerle çok iyi anlaşır ve çocuklu ve köpekli geniş aileler için mükemmel bir kedidir.
 • Uyarlanması çok kolay ve apartman yaşamı için mükemmel, ancak açık havada yaşam için uygun değildirler.
 • Son derece zeki Ragamuffin, tüm bu harika özellikleri bir araya getiren harika bir evcil hayvandır.

Ragamuffin Kedisi Fiziksel Özellikleri;

 • Ragamuffin kedisi yaklaşık 5,5 kilogram ağırlığındadır.
 • Tüyleri siyah, mavi, krem, , kahverengi, leylak, platin, ten rengi, çikolata, kahverengi, tarçın, lavanta, gümüş ve ayrıca kedilerde bulunan diğer renkler olabilir.
 • Ragamuffin’in uzun bir tüy yapısıvardır. Ayrıca tüyleri yumuşacıktır.
 •  Bu büyük kedilerin vücutları kadar büyük kafaları ve büyük ve dik kulakları vardır.
 • Ragamuffin kedisinin en çarpıcı fiziksel özelliklerinden biri büyük, etkileyici gözleridir. Bu, bu kedi gözlerinin insanlar üzerinde büyük bir etkisi olduğuna inanılıyor. Göz renkleri mavi, yeşil, turkuaz, mavi ve koyu yeşildir.
 •  Kuyrukları hem tüylü hem de uzundur.

Ragamuffin Cinsi Kedi Bakımı

Diğer kedi ırklarında olduğu gibi, Ragamuffin kedisi için de bakım alışkanlıkları önemlidir. Her zaman yeterli beslemeyi ve iyi bir ortam sağlamayı unutmayın. Özellikle Ragamuffin kedisinin tavşan gibi kalın bir tüyü vardır ve tarak veya kedi fırçası ile düzenli olarak fırçalanması gerekir. Ölü tüyleri mutlaka temizlemeyi unutmayın. Bu temizleme işlemi vücut tüylerini ve evdeki alerjik reaksiyonları en aza indirir.

Tırnak bakımı, tüy bakımı kadar önemlidir Ragamuffin kedinizin pençeleri, bir kedi berberi veya veteriner kliniği tarafından kesilmelidir. Ek olarak, ev yapımı bir kedi tırmığı, pençelerinizdeki ölü tabakaları çıkarmayı kolaylaştırır. Çevik ve hiperaktif bir kişiliğe sahip olan Ragamuffin kedisinin kulaktozu düzenli olarak nemli bir bezle temizlenmelidir.

Her kedide olduğu gibi Ragamuffisin kedisi için de diş temizliği ve bakımı çok önemlidir. Mümkünse her gün mümkün değilse haftada en az 1 kez dişlerini fırçalamak faydalı olacaktır.

Ragamuffin Cinsi Kedi Bakımı Nasıldır ?

Zor değildir. Her zaman yeterli beslemeyi ve iyi bir ortam sağlamayı unutmayın.

Ragamuffin Kedisi Karakter Özellikleri Nelerdir ?

Sahiplenici Ragamuffin kedileri birçok şey yapmayı ve evlerinin etrafındaki insanları kovalamayı sever.