Kedi Cinsleri

Ragdoll Kedisi , Ragdoll Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Ragdoll Kedisi , Ragdoll Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Ragdoll kedisi söz dinleyen ,kibar, nazik ve uysal bir yapıya sahiptir. Ragdoll kedisi özellikleri açısından pek çok hayvan severi hayran bırakmaktadır. Görsel güzelliği tarifsizken uyumlu tavırları da dikkat çekmektedir. Bakımı standart cins kedi türleriyle neredeyse aynıdır. Tırnak ve tüy bakımı ve aşılarına özen göstermek gerekmektedir.

Ragdoll, kedi dünyasında nispeten yeni bir kedi türü olarak bilinir. Bu sevimli arkadaş o kadar nazik ve tatlı ki, onu gören herkesi büyüleyici bakışlarıyla şaşırtabilir. Ragdoll kedisi mavi gözlü orta boy bir kedidir. Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla olan dostluğu sayesinde dünyanın birçok yerinde kedi severler tarafından ilgiyle karşılanmaktadır. İlk olarak Kaliforniya’da bir yetiştirici tarafından keşfedilen Ragdoll kedisinin soyağacı bilinmiyor. Ann Baker, yavruların gelişim sürecinin tamamlanmasıyla ortaya çıkan ırka Ragdoll adını verdi. Ragdoll’lar ilk olarak 1981’de İngiltere’ye ithal edildi ve çeşitli renk ve desenlerde yeni ragdoll kedileri yaratıldı. Dünyada giderek popülerleşen bir kedi türü olan Ragdoll, 1990 yılında Cat Association tarafından resmen tanındı.

Ragdoll Kedisi Özellikleri

Bu kedi türü özellikleri bakımından farklıdır. Sizler için bu özellikleri genel hatlarıyla tablo halinde hazırladık.

Ağırlık3 Kg – 9 Kg arası
Uzunluk20 cm – 30 cm arası
Tüylerİnce-uzun tüylü
Tüy RenkleriBeyaz ve kahve tonları
Göz RenkleriMavi
Ortalama Ömrü13-15 Yıl
Ragdoll Kedisi Genel Özellikleri

Ragdoll Kedisi Karakter Özellikleri;

Ragdoll kedisi, oldukça kibar ve itaatkâr bir kişiliğe sahip, kapalı ortamlar için en uygun kedi ırklarından biridir. Tatlı bir sesleri var, bu yüzden istemediğin şeyi sana nasıl yaptıracaklarını biliyorlar. Bu çeşitlilik sizi kolay kolay rahatsız etmez ama oyun oynarken de sizi yalnız bırakmaz. Hiperaktivite olmaması nedeniyle her zaman görülmez.

Zeki oldukları için bu türü çok kolay bir şekilde eğitebilirsiniz. Yatağa yattığınızda oyuncak bebek gibi görünür. Bu nedenle isimlerine “ragdoll” denir. Bebek ve çocuklarla arkadaşlık bağını çabuk kurdukları için evde bakım için de uygundur. Diğer kedi ve hayvan türleriyle harika anlaşmaktadırlar. Aileniz için iyi bir arkadaş arıyorsanız kesinlikle bir ragdoll kedi seçmelisiniz. Bu tür özellikle sahibinin etrafında olmayı sever.

Ragdoll Kedisi Fiziksel Özellikleri;

  • Ragdoll kedisi en büyük kedi ırklarından biridir. Bu büyük kediler 3,6 ila 9 kg ağırlığındadır.
  • Bazı Ragdoll kedileri daha da fazla kilo alabilir.
  • Uzun saçları üç ana renge ayrılır. Bunlar beyaz eldivenler, eldivensiz, tek renkli. Özellikle beyaz eldivenler çok popülerdir. Tüylerinin renkleri mavi, çikolata ve kahve leylak rengidir.
  • Ragdoll kedisi göz rengi safir mavisidir, ancak nadiren başka bir renkte görülür. Ancak bu cins kedilerin genel göz rengi mavidir.
  • Ragdoll kedilerinin yaşam süreleri 13-15 yıl civarındadır. Genel çerçevede çok sağlıklı kedi türüdür. Nadiren bazı sağlık sorunları yaşamaktadır.

Ragdoll Cinsi Kedi Bakımı

Ragdoll kedilerinin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için ekstra dikkatli olmak gerekir. Daima yüksek kaliteli kedi maması sağlamalısınız. Ve doğru çevre koşulları, bir Ragdoll cinsi kedinin sağlıklı yaşamına katkıda bulunur. Özellikle ölü tüyleri kolayca çıkarmak için tüylerini haftada birkaç kez fırçalamanız önerilir.

Ayrıca, sıcak bir banyo bu sevimli arkadaşın rahatlamasına yardımcı olacaktır. Ragdoll kedinizin mama kabını, su kabını ve kumunu düzenli olarak dezenfekte etmeniz önemlidir. Evinizin her zaman bakteri ve patojenlerden arınmış olduğundan emin olmanız gerekir. Sade, deterjansız suyla temizlik, kedinizin zehirlenme olasılığını önleyecektir. Oyuncakları düzenli olarak yıkamak da yararlıdır.

Ragdoll kedisi bakımı uygulamasında ağızda oluşabilecek enfeksiyonlarla mücadelede en etkili çözüm düzenli fırçalamadır. Kedinizin dişlerini günde bir kez fırçalayın.

Ayrıca kulak sağlığı için haftada bir kez kulaklarınızı yumuşak, nemli bir bezle temizlemeniz önemlidir. Tırnaklarının kesilmesi de kedinizin size veya çevreye zarar vermemesi için faydalıdır. Bu işlem için bir kedi tırmığı kullanarak doğal olarak kolayca kırabilirsiniz.

Kedinizin güçlü, dayanıklı ve sağlıklı kalabilmeleri için yaşlarına göre veteriner kontrolünde düzenli olarak aşılanmaları gerekmektedir.

Ragdoll Cinsi Kedi Bakımı Nasıldır ?

Ragdoll kedilerinin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için ekstra dikkatli olmak gerekir. Daima yüksek kaliteli kedi maması sağlamalısınız.

Ragdoll Kedisi Karakter Özellikleri Nelerdir ?

Ragdoll kedisi, oldukça kibar ve itaatkâr bir kişiliğe sahip, kapalı ortamlar için en uygun kedi ırklarından biridir. Tatlı bir sesleri var, bu yüzden istemediğin şeyi sana nasıl yaptıracaklarını biliyorlar.