Kedi Cinsleri

Savannah Kedisi , Savannah Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Savannah Kedisi , Savannah Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Savannah kedisi vahşi doğası ve görünümü yanında sahibiyle iletişimi çok kuvvetli bir kedi türüdür. Savannah cinsi kedi özellikleri yönünden ve bakımı açışından oldukça özen gösterilmesi gereken bir kedi türüdür. Bakımları düzenli bir şekilde yapıldığında ciddi ömür süreleri olacaktır.

Vahşi görünümü, mükemmel tüyü ve kusursuz bedeni ile Savannah Kedisi, dünyanın en değerli varlıklardan bir tanesidir. Vahşi bir kedi, Afrika yaban kedisi ve yerel bir Afrika kedisinin melezlenmesinden doğan yeni bir türdür.

1980’lerin sonlarında keşfedilen cins, Bengal ve Mau da dâhil olmak üzere birçok türün üremesiyle bilinir. Bazı ülkelerde özel izinler ve kontrollü üretim ile besleme mümkündür. Savannah kedisi, görünüşleri ve karakterleriyle diğer kedilerden farklıdır. Örneğin, bu kediler su ile oynamayı severler. Köpekler gibi her zaman sahiplerinin yanında veya onları görebilecekleri yüksek yerlerde dururlar. Eşsiz özelliklere sahiptir. Evin etrafında hareket veya eğlence arayanlar için mükemmel, özel bir cins olarak kabul edilir.

Savannah Kedisi Özellikleri

Bu kedi cinsi özellikleri bakımından farklıdır. Sizler için bu özellikleri genel hatlarıyla tablo halinde hazırladık.

Ağırlık10 Kg – 13 Kg arası
Uzunluk50 cm – 65 cm arası
TüylerKısa-sık-kalın tüylü
Tüy RenkleriKahve ve sarı renkli
Göz RenkleriSarı ve yeşil tonları
Ortalama Ömrü10-18 Yıl
Savannah Kedisi Genel Özellikleri

Savannah Kedisi Karakter Özellikleri;

Savannah kedilerinin günlük hayattan keyif aldıkları sıklıkla söylenir. Evi her zaman düzenli tutmak, düzenli yemek ve uyku saatleri ayarlamak onun en büyük önceliğiydi. Ayrıca Savannah kedileri harika kişilikleriyle bilinir. Çok meraklı bir kişiliğe sahiptir. Etrafında olan her durum tam içinde olmak isteyecektir. Tüylü bir kedi olmamasına rağmen, Savannah kedisi, sahibi ile güçlü bir bağı olduğu için onunla ilgilenmeyi sever. Diğer birçok kedi ırkının aksine Savannah kedileri su altında oynamayı sever. Eksiksiz bir küvete dalmaktan korkmuyorlar. Muslukta harcanan saatler olacaktır.    

Savannah Kedisi Fiziksel Özellikleri;

Savannah kedisi, kendine özgü görünümü ile dik kulaklara ve vahşi bir görünüme sahiptir. Oldukça gururlu ve zarif bir kedi olan bu kedi ırkının en belirgin özelliği onu diğer kedilerden ayıran benekli leopar benzeri tüy yapısına sahip olmasıdır. Savannah kedisinin kaslı ve atletik ile oldukça güçlü olduğu bilinmektedir.

Savannah ortalama ebatlarda bir kedi türüdür. Yetişkin bir erkeğin boyu 62-63 cm’dir. Kadının boyu 56-57 cm’dir. Yetişkin kadınlar tipik olarak 12 ila 13 kilogram ağırlığındadır. Erkekler 18 kiloya kadar çıkabilir. Uzun ve atletik yapısı sayesinde atlama becerileri oldukça gelişmiştir. Göz renkleri genellikle siyah ve kahverengidir. Fiziksel olarak güçlülerdir.

Savannah kedileri, kalın kürkleri sayesinde doğal olarak soğuğa dayanıklı oldukları için sıcağı sevmezler. Günde 12-13 saat uyurlar. Özellikle uyuduktan ve yemek yedikten sonra oynamayı severler. Hastalığa daha az meyilli olan Savannah kedisinin ortalama ömrü 17 ila 18 yıldır. Ancak bakımları ve aşıları iyi olduğu takdirde bu süre 20-21 yıla kadar uzatılabilir.

Savannah Cinsi Kedi Bakımı

Vahşi kedilerin genlerini taşıyan Savannah kedileri, insanlara alışmakta biraz zorlansalar da sahiplerine oldukça sadıktırlar. Atalarından kalma Afrika kedileri gibi, bu kediler ilk başta gariptir. Sahiplerine karşı neredeyse agresif olabilir ve yaklaşık bir hafta içinde yaşadıkları yere alışma eğilimindedir. Savannah kedileri sadık yaratıklardır ve onlarla arkadaş olduktan sonra ölene kadar sizi terk etmeyeceklerdir. Bu son derece insancıl kedi ırkının bakımı hiç de kolay değildir.

 Birincil bakım ihtiyaçlarından biri, bu hevesli kedileri düzenli olarak doğaya çıkarmaktır.. Savannah kedinizi kedi tasması ile doğal yürüyüşe çıkararak bunu yapabilirsiniz. Ayrıca habitat içinde kedi tırmalama direği gereklidir.

Savannah kedisi, yırtıcı içgüdüleri ve vahşi doğaları nedeniyle balık, hamster, kuş ve kaplumbağaların olduğu evlerde yaşamaktan alıkonulmalıdır. Öte yandan, bu kediler, oyun ihtiyaçlarını karşılayabilecek büyük, hızlı tempolu bir cins ile yaşamaları uygun olacaktır. Savannah kedisiyle aynı evi paylaşan köpeklerin hepsi yavru olmalı ve birbirlerine alışmalıdır. Gücünü göstermek için küçük bir köpeğe de zarar verebilir. Ancak uygun şekilde öğretildiğinde ve sevildiğinde inanılmaz derecede kibar ve şefkatli olabilirler.

Savannah kedileri, eğitilebilen son derece zeki ve meraklı yaratıklardır. Ancak inatçı yapıları sizi biraz pes etmeye zorlayabilir. Çok hareketli ve oyuncudur, tırmanma istekleri de geniş bir yaşam ortamı gerektirir.

Savannah Cinsi Kedi Bakımı Nasıldır ?

Vahşi kedilerin genlerini taşıyan Savannah kedileri, insanlara alışmakta biraz zorlansalar da sahiplerine oldukça sadıktırlar.

Savannah Kedisi Karakter Özellikleri Nelerdir ?

Savannah kedisi, kendine özgü görünümü ile dik kulaklara ve vahşi bir görünüme sahiptir.