Kedi Cinsleri

Scottish Fold Kedisi , Scottish Fold Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Scottish Fold Kedisi , Scottish Fold Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Scottish Fold kedisi düzenli bir yaşantıdan keyif almaktadır. Scottish Fold cinsi kedi özellikleri yönünden sahibine bağlı ve onunla vakit geçirmekten hoşlanan bir yapıdadır. Bakımı ise özen gerektiren haftada 1-2 kez fırçalanması gereken orta zorlukta bir kedi türüdür.Tüy döker mi sorusunun yanıtı hemen hemen her kedi oranında dökeceğidir.

Scottish Fold kedisi, büyük kıvırcık kulakları ve parlak gözleri ile benzersiz bir görünüme sahiptir. Dünyanın en ünlü kedi ırklarından biri olan bu sevimli arkadaş, aşağıya dönük kulak şekli sayesinde diğer türlerden kolaylıkla ayırt edilebilir. Sevimli ve tatlı görünümüyle görenleri şaşırtıyor ve hızla tüm dünyaya yayılıyor.

 İlk olarak 1960’ların başında William Ross adlı bir çoban tarafından bir ahırda bulunan Scottish Fold kedisi İran kedileri, Exotic Shorthair, American Shorthair ve Birman çiftleşmesiyle gen havuzunun genişletildiği biliniyor. Adından da anlaşılacağı gibi, İngiltere’ye özgü bu cins, bugün dünyanın hemen her yerinde kedi severler için ideal yerli kedi cinsi olmasıyla karakterizedir.

Scottish Fold Özellikleri

Bu kedi cinsi özellikleri bakımından farklıdır. Sizler için bu özellikleri genel hatlarıyla tablo halinde hazırladık.

Ağırlık2.7 Kg – 6Kg arası
Uzunluk25 cm – 35 cm arası
Tüyleryumuşak-kısa tüylü
Tüy RenkleriGri – Beyaz tonları
Göz RenkleriBronz- amber ve altın
Ortalama Ömrül6-15 Yıl
Scottish Fold Kedisi Genel Özellikleri

Scottish Fold Kedisi Karakter Özellikleri;

Scottish Fold, diğer kedi ırkları gibi günlük düzenli hayattan keyif alır. Özellikle aynı anlarda yemek yemek, oynamak ve uyumak onun için çok önemlidir. Naifliğiyle ünlü kedimiz insanının peşine düşmeye ve nereye giderseniz gidin sizi takip etmeye kararlıdır. Sahibini gittiği her yerde takip ettiği bilinmektedir..

Aklı ve zekası sayesinde yeni şeyleri çok çabuk öğrenmesiyle de tanınır. Scottish Fold kedisinin yaptığı en havalı şeylerden biri arka ayakları üzerine oturup birkaç dakika etrafı izlemesidir. Bu kadar nazik hareketler sergileyen bu sevimli arkadaşımız akan muslukları seyretmekten çok hoşlanır. Her zaman çocuksu bir kişiliğe sahip olan Scottish Fold, yalnız kalmaktan asla mutlu olmazlar. Bu yüzden her zaman yanlarında birilerinin olmasını isterler.

Scottish Fold Kedisi Fiziksel Özellikleri;

İskoç Fold, orta boy kedi ırklarından biridir. İskoç kedilerinin diğer fiziksel özelliklerine bir göz atalım.

  • En karakteristik özelliği kulakların eğik olmasıdır.
  • Scottish Fold kedileri kısa tüylere sahiptirler.
  •  Bu kediler tekir, beyaz, krem, duman ve turuncu gibi farklı tüy renklerine sahip olabilirler.
  • Scottish fold kedisi göz renkleri, tüylerinin rengine göre değişiklik gösterir ve sıklıkla bronz, amber ve altın gözlere sahiptirler. İskoç kedi gözleri orta büyüklükte, yuvarlak ve kıvrımlıdır.
  • Erkek İskoç kedileri genellikle 4-6 kg, dişiler ise 2.7-4 kg ağırlığındadır.
  • Scottish Fold, baykuş benzeri bir görünüm veren yuvarlak bir kafaya, orta derecede büyük gözlere ve kavisli kulaklara sahiptir.

Scottish Fold Cinsi Kedi Bakımı

İskoç Fold bakımının en önemli yönlerinden biri kulak bakımıdır. Kulakların düzenli olarak kontrol edilmesi ve temizlenmesi, enfeksiyon riskiyle mücadele için önemlidir. İskoç Fold kedilerinin orta tüyleri vardır ve tarak ve fırça gibi kedi malzemeleriyle düzenli olarak fırçalanmalıdır. Haftada iki kez fırçalamak, bu sevimli yaratıkların ölü tüylerini almalarına ve rahatlamalarına yardımcı olacaktır.

Scottish Fold özel bir ırktır ve sağlıklı bir yaşam için en kaliteli kedi maması verilmelidir. Bu sevimli canlılar beslenmeye de özel önem veriyorlar, bu yüzden sevmedikleri yiyecekleri aç olduklarında bile yemek istemeyebilirler. Bir Scottish Fold kedisi beslerken, ne tür mama yemesi gerektiğini belirlemek için önce küçük bir paket kedi maması denemek iyi bir fikirdir. Aksi takdirde satın aldığınız 10 kg kedi mamasını yememesi kötü bir deneyim olabilir. Aşırı durumlar dışında, bir Scottish Fold kedisi su ile yıkanmamalıdır. Yıkamanız gerekiyorsa, ılık suyla yıkayın ve hastalanmaması için bir havluyla kurulayın. Kedinizin yıkamanız gerekiyorsa, kurutmak için saç kurutma makinesi kullanmayın. Scottish Fold’un tırnakları çok hızlı büyüyebilir. Büyüyen tırnakları düzenli olarak kesmeniz gerekir. Aksi takdirde uzun tırnaklar içe doğru bükülerek kedinin patislerine zarar verebilir. Tüm özel ırklar gibi, Scottish Fold’un da sağlıklı bir yaşam sürmesi için düzenli ve kapsamlı aşılara ihtiyacı vardır. Sonuç olarak, kedinizin düzenli veteriner ziyaretlerini kesintiye uğratmamanız çok önemlidir.

Scottish Fold Tüy Döker Mi?

Scottish Fold tüy yapısı da düşünüldüğünde hemen hemen her kedi kadar tüy döktüğü bilinmektedir.

Scottish Fold Tüy Döker Mi?

Scottish Fold tüy yapısı da düşünüldüğünde hemen hemen her kedi kadar tüy döktüğü bilinmektedir.

Scottish Fold Cinsi Kedi Bakımı Nasıldır ?

İskoç Fold bakımının en önemli yönlerinden biri kulak bakımıdır. Kulakların düzenli olarak kontrol edilmesi ve temizlenmesi, enfeksiyon riskiyle mücadele için önemlidir.