Kedi Cinsleri

Selkirk Rex Kedisi , Selkirk Rex Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Selkirk Rex Kedisi , Peterbald Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Selkirk Rex kedisi doğal genetik varyasyonlar sonucu ortaya çıkmıştır. Selkirk Rex kedisi özellikleri yönünden insanlarla arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Bakımı ise tüy yapısı yüzünden daha çok ilgi gerektirmektedir.

Kalın tüy görünümü nedeniyle çeşitli isimlerle anılan Selkirk Rex cinsi, “koyun postlu kedisi” olarak da bilinir. Cornish ve Devon Rex kedileriyle genetik olarak akraba olan Selkirk Rex kedisi de doğal genetik varyasyondan doğmuştur. Montana’da ilk kez ortaya çıkan Selkirk Rex’in doğum tarihi 1987 olarak tanınır. Bir hayvan barınağında dünyaya gelen bu kediler, yerel bir yetiştirici olan Jeri Newman tarafından sahiplenildi.

Selkirk Rex Kedisi Özellikleri

Selkirk Rex kedisinin sahip olduğu özellikleri tabloda verdik.

Ağırlık5 Kg – 7 Kg arası
Uzunluk27cm – 40 cm arası
TüylerUzun tüylü
Tüy RenkleriBirçok rengi bulunmaktadır
Göz RenkleriYeşil ve sarı tonlar
Ortalama Ömrü10-15 Yıl
Selkirk Rex Genel Özellikleri

Selkirk Rex Kedisi  Karakter Özellikleri;

Hoşgörüsü ile tanınan Selkirk Rex kedisi, son derece nazik ve onurludur. Evde sorunsuz bir cins olan bu kedi, çevreyi memnun etmeye çalışır. Selkirk Rex sahibine çok bağlıdır ve asla bırakmaz. Aile hayatı bu içsel duyuları fazla olan tür için mükemmeldir. Dışarıya fazla çıkmak istemeyen bu tür günlük hayatınıza dadizinizin dibinden ayrılmaz.

Selkirk Rex sahiplenmeyi düşünüyorsanız, her gün aynı saatte beslenmeli ve oynamalısınız. Selkirk Rex her gün kendi uyku saatini belirler. Bulunduğu ortamın düzenli olmasını tercih eder ve mevcut düzenin hemen değişmesinden hoşlanmaz. İyi huylu kedi Selkirk Rex çevresiyle arası çok iyidir ve saldırganlık göstermez.

Çocuklar ve diğer evcil hayvanlar için harikadırlar. İnsanlık melekelerine de sahip bir ırk olan Selkirk Rex, anında karşısına çıkan herkesin kollarına atılır ve onları kendilerine aşık eder. Birçok olumlu özelliği olan Selkirk Rex’in tek olumsuz özelliği ise sevgiye çok düşkün oluşudur. Sürekli evin içinde dolaşır ve ilgi bekler. İnsanların onunla oynamasını ve ondan hoşlanmasını bekler. Tek başına kalmaktan nefret eden Selkirk Rex, meşgul insanlar için kaçınılması gereken bir türdür. Ancak evcil hayvanlar konusunda oldukça olumlu olduğu için başka evcil hayvanlarla da yaşayabilir.

Selkirk Rex Kedisi Fiziksel Özellikleri;

  • Orta boy bir kedi ırkı.
  •  O kaslı ve güçlü bir fiziği var.
  • Başları yuvarlak ve geniştir.
  • Ağızları küçüktür.
  • Selkirk Rex kedisinin gözleri büyüktür. Badem ve oval şekil. Genellikle mavi, yeşil, sarı, bronz veya altın renginde gelir.
  • Tüyleri genellikle uzundur ve bazen kısa tüyler görülür. Tüyleri kıvırcıktır. Bazı türlerin ayrıca kıvırcık bıyıkları olabilir.
  •  Selkirk Rex kedisi tüy renkleri farklılık göstermektedir. Beyaz, siyah, krem, çikolata, lavanta, duman ve kavun gibi farklı renklerde bulunabilir. Yavrular daha kıvırcık tüylere sahiptir ve daha koyu saçlar doğurur.
  • Ama büyüdükçe tüyleri biraz daha uzamaya başlar. İlginç bir şekilde, düzleştirilmiş tüyler uzadıkça tekrar kıvırcıklaşır.
  • Dişiler erkeklerden daha küçük görünür. Selkirk Rex kedisi diğer kedi ırklarına göre daha kısa bir ömre sahiptir. Ortalama 10-15 yıl yaşadıkları gözlemlenmektedir.
  • Ağırlıkların genellikle 5 ile 7 kilogram arasında değişmektedir.

Selkirk Rex Cinsi Kedi Bakımı

Tüm kediler gibi onların da tatlı suya, kaliteli kedi mamasına, temiz bir kum kutusuna ve iyi bir kum kutusuna ihtiyaçları vardır. Tahmin edebileceğiniz gibi, özel ilgiye ihtiyacı olan tek kısmı ise tüyleridir. Bu cinsin uygun bir tarakla haftada iki kez fırçalanması tavsiye edilir. Doğru tarağı seçmenize yardımcı olması için veterinerinize danışabilirsiniz. Çünkü çok sayıda kedi tarağı vardır. Bu nedenle, seçim yaparken doğru türü bulmak zor olacaktır. Bu uzun tüylü kedilerin tüylerini ayda iki kez kremsi bir şampuanla yıkamanız tavsiye edilmektedir. Ancak bu noktada tüylerini fırçaladıktan sonra yine de yıkamanız gerektiğini unutmayın.

Ayrıca, diş rahatsızlıklarına karşı çok hassastırlar. Yavru döneminden beri günlük ağız hijyeni uyguluyorsanız, gelecekte zor olmayacaktır.

Selkirk Rex Cinsi Kedi Bakımı Zor Mudur ?

Hayır değildir. Her kedinin ihtiyaçları kadardır.

Selkirk Rex Cinsi Kedi Tüyleri Nasıldır ?

Uzun ve sıktır.