Sfenks Kedisi , Sfenks Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Sfenks kedisi en çok sevilen kedi ırklarından bir kabul edilmektedir. Sfenks kedisi özellikleri açısından son derece nazik ve uyumlu bir kedidir. Bakımı tüy yapısından dolayı biraz daha kolaydır. Düzenli bakımları yapıldığı sürece de ömürlerini keyifli geçirmektedirler.

Sfenks kedisi, tesadüflerden doğmuş orta boy bir kedidir. Diğer kedilerden ayırt edilmesini kolaylaştıran en çarpıcı özelliği tüylerinin olmamasıdır. Parlak görünümü tamamen derisinden kaynaklanmaktadır. Dünyanın en popüler kedi ırklarından biridir. Tüysüz ve kırışık görünümüne rağmen oldukça ağır bir kedi olduğu söylenmektedir. Ayrıca kulakların yapısı ve yüzün şekli Sfenks’e vahşi bir görünüm katar. Eşsiz görünümü ve sevecen hareketi ile Sfenks kedileri dünyanın birçok yerinde evcil hayvan olarak besleniyor. 1960’lı yıllarda Kanada’da dünyaya gelen Sfenks kedi ırkı tüysüz yapısıyla kedi severlerin ve sahiplerinin ilgisini çekmiştir. Gen havuzunu kontrollü bir şekilde genişletmek için Hollanda ve İngiltere’de birçok araştırma yapılmıştır. 1988 şampiyonu olan bu sevimli kedi, geçici olarak bir cins olarak kabul edilmiştir.

Sfenks Kedisi Özellikleri

Bu kedi cinsi özellikleri bakımından farklıdır. Sizler için bu özellikleri genel hatlarıyla tablo halinde hazırladık.

Ağırlık3 Kg – 9 Kg arası
Uzunluk20 cm – 35cm arası
TüylerTüysüz
Tüy RenkleriBirçok renge sahip
Göz RenkleriMavi-gri-yeşil
Ortalama Ömrü7-15 Yıl
Sfenks Kedisi Genel Özellikleri

Sfenks Kedisi Karakter Özellikleri;

Gezegendeki en şirin kedi ırklarından biri olarak kabul edilen bu gizemli cins, hareketleri ve görünümüyle ilginç bir kişiliğe sahiptir. Sfenks kedilerinin özellikle zeki ve eğitilebilir oldukları söylenir. Sahibiyle çok yakın bir ilişki kurabildiği ve onunla vakit geçirmekten keyif aldığı söyleniyor.

 Sfenks kedisi, stresli çalışma hayatı olan aileler için uygun değildir. Sfenks kedileri konuşkan bir kişiliğe sahiptir ve çevresiyle çok arkadaş canlısıdır. Bazen çocuk gibi davranan bu sevimli arkadaş, ilgi beklediğini belirtmektedir. Çocuklarınızla da diğer evcil hayvanlarla da çok iyi anlaşır. Saatlerce oyun oynamaktan keyif alır.

Sfenks kedilerinin nazik ve nezaketli doğası, çocuklu aileler tarafından tercih edilmelerini sağlar. Bu kediler yavrularına çocuklara ve diğer hayvanlara çok yakın davranmaktadır. Özellikle köpeklerle arası iyi olan Sfenks kedileri de oynamayı çok severler. Sfenks kedileri çok sosyaldir. He zaman aileye ve gelen misafirlere karşı hoşgörülüdür. Hırlamaya veya tırmalamaya alışık değildir.

Sfenks, tıpkı bir çocuk gibi sürekli dikkat gerektiren bir kedidir. Çevredeki tüm canlılara şefkat ve sevgiyle yaklaşırlar. Ayrıca sosyal kişilik özelliklerinden dolayı terapi kedileri olarak da bilinirler. Gittikleri her yerde insanların dikkatini çekebilirler. Bu kediler çok meraklıdır. Doğaları gereği aktiftir. Yükseklere tırmanmaya ve hızlı koşmaya eğilimlidirler.

Sfenks Kedisi Fiziksel Özellikleri;

  • Sfenks kedisinin en çarpıcı fiziksel özellikleri tüysüz fiziği ve tamamen katlanmış deri görünümüdür. Çok yumuşak ve pürüzsüz bir cilde sahip olan bu tür, çeşitli renk ve desenlerde bulunabilir.
  • Burun, bacaklar ve kulaklar çok ince kıl yapılarına sahiptir.
  • Dişileri erkeklerden daha küçük göründüğü söylenir.
  • Ortalama 3-5 kilogram ağırlığındadırlar.
  • Ayrıca genç sfenks oldukça buruşuktur ve yetişkinlikte gergin bir görünüme sahiptir.
  • Kemikli bir yüz yapısı, çıkık elmacık kemikleri ve büyük kulakları olan kama şeklinde bir kafası vardır.
  • Çok asil görünümlü bir Sfenks kedisi kaslı, sert ve uzun vücut yapısı ile oldukça güçlü bir görünüme sahiptir.
  • Ayrıca patileri diğer kedi ırklarına göre daha büyüktür.
  • Öte yandan, kuyruğu başa doğru sivrilen bir kamçıyı andırır.

Sfenks Cinsi Kedi Bakımı

Kürkü olmamasına rağmen, Sfenks kedisinin bakımında oldukça sorumlu olunması gerekiyor. Kediler, insan saçı gibi vücut yağını biriktirir. Kedi kılı bu yağı emici özelliğe sahiptir. Ancak Sfenks kedileri tüysüzdür ve bu yağı dengelemek için haftalık banyolara ihtiyaç duyarlar. Haftada bir yıkamazsanız evinizde yağ lekeleri olabilir.

Sfenks kedisi güneşten çok etkilenmektedir. Güneşe sınırlı bir şekilde maruz kalabilir. Çok fazla güneşe maruz kalırsa güneş yanığına neden olabilir.

Genetik olarak güçlü bir türdür. Kronik hastalık kaydı yoktur. Evde uzun süre yalnız kalacaksa eğer oynayacak bir sürü kedi oyuncağınız olmalıdır. Bu oyuncaklarla birlikte oynamayı öğrenmek de iyi bir eğitim yöntemidir.

Sfenks Cinsi Kedi Bakımı Nasıl ?

Kediler, insan saçı gibi vücut yağını biriktirir. Kedi kılı bu yağı emici özelliğe sahiptir. Ancak Sfenks kedileri tüysüzdür ve bu yağı dengelemek için haftalık banyolara ihtiyaç duyarlar. Haftada bir yıkamazsanız evinizde yağ lekeleri olabilir.

Sfenks Kedisi Fiziksel Özellikleri Nelerdır ?

Sfenks kedisinin en çarpıcı fiziksel özellikleri tüysüz fiziği ve tamamen katlanmış deri görünümüdür. Çok yumuşak ve pürüzsüz bir cilde sahip olan bu tür, çeşitli renk ve desenlerde bulunabilir.