Shar Pei , Shar Pei Köpek Özellikleri , Bakımı

Özgür ruhlu köpek türleri arasında yer alan Shar Pei oldukça zeki bir köpek türüdür. Sadakati ile de dikkat çeken bu köpeklerin yabancılara ve diğer köpeklere karşı daima şüpheci bir yaklaşıma sahip olduğu görülmektedir. Yavruyken her köpek için gerekli olan itaat eğitimi ve sosyalleştirilmesi sayesinde uyumlu bir tür olabilir. Bunun yanında eğitilmediğinde ya da eğitiminde uzman kişilerin yer almaması durumunda sorunlu bir tür olabilirler. Genellikle sakin bir köpek olmalarına rağmen tehdit algıladıkları anda korkusuz ve saldırgan olabilmektedirler.

Çoğunlukla havlama eğilimi yüksek olan bir tür olması nedeni ile dikkat çeken bu köpeklerin apartman hayatına uyum sağlaması mümkün olur. İnatçı bir karaktere sahip olması nedeni ile eğitilirlerken bu özelliklerine uygun bir eğitim verilmesi önerilir. Bekçi köpeği olarak yetiştirildiğinde kendisinden beklenenleri fazlası ile verebilen bu köpekler aynı zamanda iyi bir arkadaş olma konusunda da yeteneklidir.

İlginizi çekebilir: Cavalier King Charles

Shar Pei Köpek Özellikleri

Çin kökenli bir köpek olarak bilinen Shar Pei cinsleri geçmişte çoban köpeği olarak kullanıldığı gibi koruma köpeği olarak da tercih edilmiştir. Bu köpekler iki türde ortaya çıkar. Birinin tüylerinde alt tüyü gibi olurken diğer cinsin ise fırça tüy olarak adlandırıldığı görülür. Fırça tüylü olan cinslerin biraz daha uzun olan tüy yapıları dikkat çeker. Genellikle birbirlerine benzer özellikler gösterirler.

Sarkık ve minik kulaklara sahip olan bu türlerin bakımları için kulak temizliklerine önem verilmelidir. Kulakları düşük olması nedeni ile kulak enfeksiyonu riskine karşı dikkatli olunmalıdır. Düşük kulak yapısına sahip olan bütün köpeklerde böyle bir problemle karşılaşılabilir. Bundan dolayı da hem kontrol hem de temizlik bu tür köpekler açısından oldukça önemlidir. Kısa bir kuyruk yapısına sahip olan bu türlerin çeşitli renklerde olması mümkündür.

Shar Pei Köpek Bakımı

Sahiplerine karşı sevgi dolu olabilen bu köpekler onlara düşkünlükleri ile de öne çıkarlar. Akıllı türler arasında yer alırlarken eğitimleri konusunda inatçılık gösterebilirler. Oyuncu olmaları nedeni ile neşeli türlerden biri olarak kabul edilirler. Çok cesur bir karaktere sahip olmaları sebebi ile de koruyucu tavırlar sergileyebilirler. Ailesine düşkün olan bu köpeklerin yabancılar söz konusu olduğunda tedbirli bir yaklaşıma sahip olduğu görülmektedir.

Bundan dolayı da çevrelerine karşı her zaman dikkatlidirler. Sudan çok hoşlanmayan bu köpekler otoriter eğitmenlerle çalıştıklarında uyumlu davranışlar sergiler. Yavruyken aşıları yapılmalı ve itaat eğitimleri de tamamlanmalıdır. Sosyalleştirilen tüm köpeklerde olduğu gibi onlarda da bu durum yaşama uyum için gereklidir. Salya problemi olabilen Shar Pei cinsi köpeklerin genel özellikleri bilindiği takdirde bakımları daha kolay olur.

Shar Pei Köpek Eğitimi

Shar Pei cinsi köpeklerin tüyleriyle ilgili çok büyük sorunları olmaz. Tüy bakımı açısından problemsiz olan bu türlerin kulak ve ağız bakımları yapılmalıdır. Sağlık açısından gerekli olan bu durum aynı zamanda tırnaklarının kesilmesi ile de desteklenir. Yaşam koşullarının iyi olması ve düzgün beslenmesi durumunda normalin dışında uzun bir yaşam sürmesi her köpek açısından geçerlidir.

Bundan dolayı da köpek bakmayı düşünen kişilerin onların yaşam koşullarını en iyi şartlarda sağlaması gerekir. Egzersiz ihtiyacı olan bu köpeklerin apartman dairelerinde bakılabilmesi için kendisine yeterince zaman ayrılması gerekir. Alt tüyü olan cinsle alt tüyü olmayan tür arasında tüy bakımı yönünden bazı farklar olur. Alt tüyü olanların tüy dökme mevsiminde çok tüy döktüğü görülürken diğerleri için bu durum söz konusu olmaz. Derisi kırış kırış olan bu cinslerin deri hastalıkları konusunda da kontrol altında tutulması gerekir. Salya problemi de bazıları açısından önemli bir sorundur.

Shar Pei Köpek Bakımı Nasıldır ?

Tüy bakımı açısından problemsiz olan bu türlerin kulak ve ağız bakımları yapılmalıdır.

Shar Pei Köpek Özellikleri Nelerdir ?

Çin kökenli bir köpek olarak bilinen Shar Pei cinsleri geçmişte çoban köpeği olarak kullanıldığı gibi koruma köpeği olarak da tercih edilmiştir.