Kedi Cinsleri

Sibirya Kedisi , Sibirya Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Sibirya Kedisi , Sibirya Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Sibirya Kedisi insanlara, çocuklara ve diğer hayvanlara karşı son derece nazik ve yakın davranışlar sergilerler. Sibirya cinsi kedi özellikleri yönünden meraklı, oynamaktan hoşlanan güçlü yapılarıyla dikkat çekmektedirler. Bakımları ise düzenli yapıldığı sürece oldukça uzun ömürlü bir kedi türüdür.

Sibirya Kedisi, güçlü ve canlı yapıları ile oldukça aktif bir cins olarak bilinir. Kabarık yapısıyla dikkat çeken bu tür, soğuk iklimlere son derece dayanıklıdır. Ayrıca yüzmedeki ustalığıyla da tanınır. İyi bir dağcı olmak, bir dağcıya benzetilir. Üstelik insanlarla olan ilişkisi Sibirya kedisini iyi bir oda arkadaşı yapmaya yetiyor. M.Ö. 1000 yıllarına dayanan çok eski bir cins olarak kabul edilen Sibirya kedisi ilk olarak 1870 yılında kaydedilmiştir. 1884 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde bir kedi gösterisinde sergilenmiş ve kısa sürede tüm dünyada ünlü olmuştur. Oldukça büyük boyutlu ve kalın tüy yapısına sahip olan Sibirya Kedileri Sibirya’da bir ormanda yaşayabilecek özelliklere sahiptirler. 1990’a gelindiğinde dünyanın çeşitli bölgelerine ihracat yapılarak popülerliği de arttırılmıştır.

Sibirya Kedisi Özellikleri

Bu kedi cinsi özellikleri bakımından farklıdır. Sizler için bu özellikleri genel hatlarıyla tablo halinde hazırladık.

Ağırlık3 Kg – 8 Kg arası
Uzunluk20 cm – 30 cm arası
Tüylerİnce-uzun tüylü
Tüy RenkleriBirçok renk olabilir
Göz RenkleriMavi-yeşil-sarı
Ortalama Ömrü10-18 Yıl
Sibirya Kedisi Genel Özellikleri

Sibirya Kedisi Karakter Özellikleri;

 • Sibirya kedileri insanlara çok bağlıdır ve sürekli onlarla olmak isterler.
 • Çocuklara çok yakındırlar.
 • Sibirya kedisi diğer kedi ve köpeklere de çok yakındır
 • Meraklıdırlar. Oyun oynamaktan çok hoşlanırlar.
 • Çoğunlukla konuşkandırlar. Yumuşacık bir ses tonları vardır. Sıklıkla miyavlarlar. Bütün gün evden çıkıp eve gittiğinizde muhtemelen yumuşak sesiyle size çok şey anlatacaktır.
 •  Sibirya kedilerinin çoğu suyu sever.
 •  Bu kedilerin üçlü tabakası onları kardan ve sudan korumak için tasarlanmıştır, böylece diğer kediler kadar ıslanmazlar. Birçok Sibirya kedileri suda oynamayı sever.

Sibirya Kedisi Fiziksel Özellikleri;

 • Sibirya Kedisi ortalama 10-18 yıllık bir ömre sahip orta boy bir cinstir. Kısacası Sibirya kedileri en uzun yaşayan kedi ırklarından biridir.
 • Bu güzel kedilerin olgunlaşması 5 yıl alır.
 • Sibirya kedileri dişiler için 3-5,6 kg, erkekler için 5-5,8 kg ağırlığındadır.
 • Ortalama boyları 30 cm’dir.
 • Kafaları vücutlarıyla orantılı ve yuvarlaktır.
 • Kulaklar büyük, yuvarlak ve geniş bir tabana sahiptir.
 •  Gözleri orta veya büyük ve yuvarlaktır.
 • Göz renkleri mavi, yeşil, sarı, yeşilimsi sarı veya bakırdır.
 • Bu türün kuyruğu vücut uzunluğundan biraz daha kısadır, geniş bir tabana sahiptir ve tüylüdür.
 • Sibirya kedilerinin tüyleri herhangi bir renk ve herhangi bir renk kombinasyonu olabilir.

Sibirya Cinsi Kedi Bakımı

Sibirya kedileri, güzel tüyleri ile tanınan doğal bir cinstir. Sibirya’nın sert vahşi ormanlarında yaşayan bu kediler her zaman içeride kalmayı sevmezler. Köpek gibi tasma ile gezdirmenizden memnun olacaklardır. Bir Sibirya kedisini sahiplenmek istiyorsanız, kedi tasmaları arasından seçim yapmanız ve onları vahşi bir yürüyüşe çıkarmanız gerekir. Bu kediler bahçe evleri için mükemmeldir çünkü dışarıda koşmayı ve tırmanmayı severler. Bahçeye güvenle bırakabilirsiniz. Çok sadık bir ırktır, bu yüzden kesinlikle size geri dönecektir. Uzaktayken neler olduğu hakkında çok fazla endişelenmenize gerek yok.

Sibirya Kedisi, ülkedeki en büyük kedilerden biridir ve çok zeki ve uyanık bir hayvandır. Ayrıca kalın ve uzun tüyleri onları soğuktan korur. Sibirya kedilerinin uzun tüyleri vardır ve düzenli olarak taranmaları gerekir. Bu kediler haftada en az üç kez fırçalanmalı ve sonbahar ve ilkbaharda tüy dökerler. Bu mevsimlerde düzenli fırçalama, sizin ve kedinizin sağlığına yardımcı olacaktır. Sibirya orman kedileri çok talep kârdır

Banyoya ihtiyaç duymazlar. Ama su ile ilgilenmeyi severler. Tüylerinin kuruması zordur. Titiz yapıları nedeniyle kumlarının düzenli olarak temizlenmesi gerekir.

Sibirya Kedileri genetik hastalıkları olmayan, son derece dayanıklı ve doğal bir kedi ırkıdır. Bu kediler kaliteli mama ile beslenmelidir. Göz, tüy, tırnak ve diş bakımı düzenli ve doğru bir şekilde yapıldığında ortalama 15 yıl kadar yaşam ömürleri olmaktadır.

Sibirya Cinsi Kedi Bakımı Nasıldır ?

Sibirya’nın sert vahşi ormanlarında yaşayan bu kediler her zaman içeride kalmayı sevmezler. Köpek gibi tasma ile gezdirmenizden memnun olacaklardır.

Sibirya Kedisi Fiziksel Özellikleri Nedir ?

Sibirya Kedisi ortalama 10-18 yıllık bir ömre sahip orta boy bir cinstir. Kısacası Sibirya kedisi en uzun yaşayan kedi ırklarından biridir.