Kedi Cinsleri

Singapura Kedisi , Singapura Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Singapura Kedisi , Singapura Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Singapura kedisi vahşi doğasına rağmen sahipleriyle iletişimi mükemmele yakındır. Singapura cinsi kedi özellikleri göz önüne alınırsa hassas bir bakıma ihtiyacı olduğu aşikârdır.

Singapura kedileri oldukça küçük kedi ırklarından biridir. Bu cins aslında Singapur’da vahşi bir kedi olarak yaşıyor. Oldukça ciddi bir görünüme sahip olan bu cins, aynı zamanda sevecen ve sıcakkanlı bir hayvan olarak bilinmektedir. Singapur’a özgü sevimli bir arkadaş, ideal evcil kedi olarak tüm Dünya’ya tanıtılmıştır. Aynı zamanda çok popüler bir çeşittir. Bu tür ilk olarak 1970’lerde Tommy ve Harmedows tarafından Singapur’da keşfedildi ve daha sonra bazı yetiştiriciler tarafından Singapur’a tanıtıldığına inanılıyor. Habeş ve Birmanya kedilerinin çiftleşmesinden kaynaklandığına inanılıyor, ancak net bir bilgi mevcut değildir. 2005 şampiyonu Singapur kedisi, sevimli ve oyuncu görünümü ve küçük boyuyla ünlüdür.

Singapura Kedisi Özellikleri

Bu kedi türü özellikleri bakımından farklıdır. Sizler için bu özellikleri genel hatlarıyla tablo halinde hazırladık.

Ağırlık3 Kg – 8Kg arası
Uzunluk18 cm – 30 cm arası
TüylerKalın-sık-kısa tüylü
Tüy RenkleriBeyaz-gri ve kahve tonları
Göz RenkleriGri-yeşil tonları
Ortalama Ömrü10-15 Yıl
Singapura Kedisi Genel Özellikleri

Singapura Kedisi Karakter Özellikleri;

İnsan odaklı bir kedi ırkı olan Singapura kedileri her zaman fark edilmek ister. Onlarla oynayın ve sevmelerini sağlayın. İlgisinin azaldığını hissederse çok üzülebilir. Müthiş enerjisiyle bir yerden bir yere koşmayı, yükseğe tırmanmayı ve zıplamayı çok seviyor. Aynı zamanda oyuncu doğası gereği evin içinde saklanmak ve sahibinin onu bulmasını ister.

Meraklı kişiliğinden dolayı evin etrafına her yere bakınır, ilgilenir. Yeni yerler keşfetmeyi ve gizli dolaplar aramayı sever. İnsanına yakın Singapura Kedisi, evde yalnız olmayı hiç ama hiç sevmemektedir. Yoğun bir hayatınız varsa Singapura Kedisini sahiplenmeyi son çare olarak görmelisiniz. Singapura Kedisi sahiplenmeyi düşünüyorsanız, sosyal yapısı gereği başka bir evcil hayvan alıp Singapurlu bir kedi sahiplenebilirsiniz. Singapura kedilerinin evcil hayvanlarıyla iyi iletişimleri vardır. Sahibinin omzuna atlayan Singapur kedisini sevilmekten çok hoşlanır. Sahibine özel bir karşılama ile hoş geldin der. Sahibine çok bağlıdır ve her zaman evin içinde onu takip eder.

Singapur kedileri küçük çocuklara çok yakındır. İletişimleri çok kuvvetlidir. Yaralanmadığı sürece saldırgan olmayacaklardır. Sosyal bir hayvan olarak, onu yalnız bırakmamak için başka bir köpek veya kediye sahip olmanız kediniz için iyi olacaktır.

Singapura Kedisi Fiziksel Özellikleri;

Dünyanın en küçük kedi ırkı olarak bilinen Singapura kedileri, benzersiz görünümleri ve mizaçlarıyla da dikkat çekiyor. Göze çarpan tek fiziksel özellik, değişen kürk uzunluğu ve vücuttan oldukça kısa olan sivri uçlu kuyruktur. Palto renkleri de çok çeşitlidir. Katmanlar arasında farklı tonlar, her katmana yerleştirilen farklı dokular oluşturan renkler… Singapurlu bir kedinin eşsiz görüntüsünü oluşturan pek çok özelliğe sahiptirler.

Singapura kedisi ağırlıkları 1,5-3,5 kilogram arasında değişiklik göstermektedir.

Singapura Cinsi Kedi Bakımı

Singapura kedilerin sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmeleri için sürekli olarak bakıma ihtiyaçları vardır. Özellikle uzun ömürlülüğü en üst düzeye çıkaran beslenme ve diyettir. Diğer kedi ırkları gibi Singapur kedilerinin de yoğun tüy yapısı nedeniyle düzenli olarak fırçalanması gerekir. Kedi tarağı ile haftada birkaç kez uyguladığınız bakım onu mutlu ve sağlıklı kılacaktır.

Singapur Kedinizin tırnaklarını düzenli olarak kesmeniz gerekir. Bu uygulama için kolayca bir kedi kuaförüne gidebilir veya bir kedi tırmığı ile siz yapabilirsiniz. Kulaklarını temiz tutmak için kulaklarını nemli bir bezle silin.

 Çevredeki bakteri ve mikroskobik canlılara maruz kalmamaları için Singapura’nın oyuncaklarını, yiyecek ve su kaplarını düzenli olarak dezenfekte etmelisiniz.

 Ayrıca yoğun tüy yapısı yüzünden evinizi düzenli olarak temizlemeniz gerekmektedir. Singapura kedisi çok hassas bir hayvandır. Temizlik konusunda özellikle çok hassastır. Mama ve su kapları sık temizlenmediğinde yemek yemeyi ve su içmeyi reddetmektedirler.

Singapura Cinsi Kedi Bakımı Nasıldır ?

Singapura kedilerin sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmeleri için sürekli olarak bakıma ihtiyaçları vardır

Singapura Kedisi Fiziksel Özellikleri Nelerdir ?

ünyanın en küçük kedi ırkı olarak bilinen Singapura kedileri, benzersiz görünümleri ve mizaçlarıyla da dikkat çekiyor.