Kedi Cinsleri

Siyam Kedisi , Siyam Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Siyam Kedisi , Siyam Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

 Siyam kedisi geçmişiyle göz kamaştıran bir kedi türüdür. Siyam cinsi kedi özellikleri yönünden insancıl ve sevecen bir türdür. Bakımı açısından pek zorluğu yoktur. Düzenli tüy taranması ve zamanında aşılama ile yanınızda rahatlıkla yaşayacaktır. Tüy dökme konusunda da şanslı olacağınız kedi türlerindendir. Az miktarda tüy dökerler. Çok zeki ve konuşkan bir tür olan siyam kedisi, ona bağırmadan yaklaşım gösterdiğinizde komutları anlayacak düzeydedir.

Siyam kedisi, dünyanın en kadim ve geçmişi çok eskilere dayanan kedi türüdür. Birçok kedinin atası olan bu cins, en popüler ırklardan biridir. Bu sevimli arkadaş mavi gözleri ile çok çekicidir ve görünüşü ile diğer kedilerden kolaylıkla ayırt edilir. Vücudunun çeşitli yerlerinde meydana gelen renk değişimleri ile oldukça sevecen bir görünüme sahiptir. Özellikle evde çok vakit geçirenler için mükemmel bir ev kedisidir. Tayland’a özgü Siyam kedilerinin kutsal kediler olarak Budist tapınaklarını korumak için kullanıldığı söyleniyor. Siyam yavrularının liderle hediye olarak sunuluyordu. Hatta Antik Çağ’da bir Siyam kedisinin çalınmasının ölüm cezasını taşıdığı söylenir. Kısacası bu sevimli ve candan arkadaşımız doğduğu ilk günden itibaren çok değerli kabul edildi.

Siyam Kedisi Özellikleri

Bu kedi cinsinin özelliklerini tablo halinde hazırlayıp özetledik.

Ağırlık3 Kg – 6 Kg arası
Uzunluk20 cm – 30 cm arası
TüylerGür kısa tüylü
Tüy RenkleriBeyaz siyah ve kahverengi
Göz RenkleriMavi tonları
Ortalama Ömrü5-12 Yıl
Siyam Kedisi Genel Özellikleri

Siyam Kedisi Karakter Özellikleri;

Siyam kedisi oldukça koruyucu bir kedi türüdür. Bu özelliğini yavrularına ve sahiplerine gösterebilir. Her zaman yanlarında olmak ve onları korumak isterler. Kişiliğinin kendisine kazandırdığı özellikler açısından küçük çocuklara karşı iyi bir tutumu vardır. Çocuklarla oynarken, onlara zarar vermemek için tırnaklarını patilerine saklarlar. Bu nedenle çocuklu aileler için en popüler kedi ırklarından biridir. Gösterdiği koruyucu tutum nedeniyle, onunla ilgilenen aile bunu kolayca kabul edebilir. Eğitimli bir köpek gibi, onlarla oynarken attığınız oyuncakları geri getirebilmektedirler. Sahibine o kadar çok güvenmektedir ki tüm vaktini sahibiyle geçirmek isterler.

Siyam Kedisi Fiziksel özellikleri;

  • Sağlıklı bir Siyam kedisi 3 ila 6 kilo ağırlığındadır. Ancak düzenli beslenmezse 15 kg’a ulaştığı söylenmektedir.
  • Yaşam beklentisi 20 yıla ulaşabilir.
  • Kaslı, kaslı ve bütün bir vücuda sahip.
  • Bacaklar, kuyruk, kulaklar ve üst gövde biraz daha koyu renkte olabilmektedir.
  • Siyam kedisinin en popüler tonları mavi, çikolata, karamel ve tarçındır.

Siyam Cinsi Kedi Bakımı

Siyam Kedisinin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için düzenli bir bakım çok önemlidir. Siyam kedilerinin kaliteli mama sunulması ve kedi için seçilen mama başta olmak üzere yaşa uygun bir diyet izlemesi çok önemlidir. Siyam Kedisinin ölü tüylerini temizlemek için haftada 2 kez taramanız faydalı olacaktır. Tırnak bakımı için düzenli bir tırnak kesme rutini planlamanız gerekir. Diğer kedi ırklarında olduğu gibi, bu ırkın da canlılığını en üst düzeyde tutmak için düzenli aşılamalar önemlidir. Veteriner aşılama işlemlerinin Siyam kedilerinin sadece bağışıklık sistemini koruduğu değil, aynı zamanda özellikle doğumdan yetişkinliğe kadar olan süreçte vücutlarının direncini arttırdığı bilinmektedir.

Kedi tuvaleti ihtiyacınızı karşılamak için tuvalet kabı satın almanız gerekir. Gün içerisinde köpek gibi dışarı çıkaramazsınız, bu sayede evinizin köşesindeki bir kapta rahatlıkla tuvaletini yapabilir.. Bazı Siyam kedilerinin ortak sorunu, artık aynı kapta bir daha tuvalet yapmak istemektedirler.. Siyam kedisi utangaç bir ırktır, bu yüzden kabı uzak bir yere yerleştirmeniz gerekir. Kimsenin görmeyeceği bir nokta seçmeniz onu rahatlatır.

Siyam Kedisi Tüy Döker Mi?

 Siyam kedisi herkesçe beğenilen, güzel hayvanlardır. Diğer kediler gibi kendilerini yalayarak temizlerler. Tüyleri diğer kedilerinkinden daha kısadır, bu nedenle fazla tüy dökmezler. Ancak, tüyleri düzenli olarak toplanması ve taranması gerekmektedir. Tüy fırçalar ve taraklar bu iş için çok uygundur. Tüylerini haftada birkaç kez fırçalamak tüy dökülmesini önlemenin iyi bir yoludur.

Siyam Kedisi Çok Tüy Döker Mi ?

Fazla tüy dökmezler. Ancak, tüyleri düzenli olarak toplanması ve taranması gerekmektedir.

Siyam Cinsi Kedi Bakımı Zor Mu ?

Hayır değildir. Gerekli ihtiyaçları karşılandığında uzun yıllara kadar yaşar.