Kedi Cinsleri

Somali Kedisi , Somali Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Somali Kedisi , Somali Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Somali kedisi meraklı,heyecanlı ve sevecen bir kişiliğe sahiptir.Somali cinsi kedi özellikleri yönünden incelendiğinde odak noktası olmayı seven bir tür karşımıza çıkmaktadır. Bakımı açısından bakıldığında; tüylerinin yoğunluğundan dolayı düzenli taranma ihtiyacı duymaktadır.

İlk olarak 1871’de tanıtılan bu cins, diğer birçok cins gibi, Crystal Palace Cat Show’da yer aldı. Viktorya döneminin en trend işlerinden biri olan kedi yetiştiriciliği, Somali ırklarının tanınmasına ve dikkatli bir şekilde yetiştirilmesine yol açmıştır. Çeşitliliğin menşei hakkında bilgi bulunmamaktadır. Somali kedilerinin o dönemde firavunlar tarafından yetiştirilip Avrupa’ya gemilerle gönderildiği söyleniyor.

Somali Kedisi Özellikleri

Bu kedi türü özellikleri bakımından farklıdır. Sizler için bu özellikleri genel hatlarıyla tablo halinde hazırladık.

Ağırlık3 Kg – 8 Kg arası
Uzunluk25cm – 38cm arası
Tüylerİnce-uzun tüylü
Tüy RenkleriTurun ve kahve tonları
Göz RenkleriYeşil ve sarı tonlar
Ortalama Ömrü6-13 Yıl
Somali Kedisi Genel Özellikleri

Somali Kedisi Karakter Özellikleri;

Somali Kedisi yeni yerler keşfetmeyi sever. Bu meraklı kişilikleri nedeniyle sık sık evde dolaşırlar. Ayrıca dışarı çıkmayı da severler. Bu yüzden bazen onu yürüyüşe çıkarabilirsiniz. Ancak kaçmaya meyilli olduğundan kapalı ve korunan bahçede yürüyüş yapmak en iyisidir. Somali kedileri dış ortamlarına hızla uyum sağlar ve sahiplerine çok bağlıdır. Hayvanlarla uyumları çok iyidir ve kolayca arkadaş edinebilirler. Kedilerle olduğu kadar köpeklerle de kolaylıkla arkadaş olurlar. İnsan odaklı kedi, Somali Kedisi insanları eğlendirmeyi çok seviyor. İnsanlarla takılmayı seven Somali kedileri her zaman konuşkan bir kişiliğe sahiptir. Sürekli bir şeyler hakkında konuşmaya çalışırlar. Yumuşak bir sesle bağırırlar ve bir şekilde dikkatleri üzerlerine çekerler.

Meraklı kişiliği nedeniyle çevresinde olup biten her şeye katılmak ister. Bir şey olursa, odak daima Somali kedisi olmalıdır. Sahibine ve ailesine karşı hoşgörülü olmasına rağmen, yeni gelenlere karşı da çok arkadaş canlısıdır. Daha önce hiç karşılaşmadığı bir yabancıya bile kendini sevdirirler.

.

Somali Kedisi Fiziksel Özellikleri;

Somali kedileri güzel tüy rengine sahip çok zarif bir kedi cinsidir. Vahşi görünümüne rağmen, kişiliği son derece uyumlu ve nazik olmasıyla bilinir. Yumuşak ve ipeksi bir doku vücudun her yerini sarar. Gözleri badem şeklinde, iri ve parlaktır. Göz çevresinin tüy renginden daha açık renkli olması genel görünümü daha güzel kılıyor.

Somali kedisi orta boylu, sert, kaslı ve kavisli bir vücut yapısına sahiptir. Kuyruğun uzunluğu vücudun yapısı ile orantılıdır. Hem kısa hem de uzun tüy yapısına sahiptir. Tüyleri oldukça ince ve yoğun bir yapıdadır. Somali kedileri renk çeşitliliği nedeniyle çikolata, leylak, mavi, krem ​​kırmızı, benekli, leylak, taba, gümüş, bronz ve leylak gibi tonlarda görülebilir.

Somali Cinsi Kedi Bakımı

Somali kedilerinin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için düzenli fırçalama egzersizleri şarttır. Özellikle kaliteli mama ve doğru çevre koşulları kediniz için çok önemlidir. Tüylerinin yoğunluğundan dolayı düzenli olarak taranması gerekir. Tüylerini tarak veya kedi fırçası ile kolayca tarayabilirsiniz. Ayrıca sıcak bir banyo yaptırarak ölü tüylerden kolayca kurtulabilirsiniz. Somali kedilerinin oyuncakları, yiyecekleri, suları ve tuvaletleri, mikrop ve bakterileri ortamından uzak tutmak için düzenli olarak dezenfekte edilmelidir. Kalın tüyleriyle de tanınan bu kedinin düzenli temizlik ihtiyacı vardır. Bu cilt bakımı uygulaması özellikle alerjik reaksiyonlar için oldukça önemlidir.

Somali kedileri düzenli bakım ve uygun beslenme koşulları ile yıllarca yaşayabilir. Bilinen bir genetik hastalığı yoktur. Ve bu cins tüm kedi ırkları arasında en sağlıklı olanlardan biridir. Kedilerin ortalama ömrü 12 ila 14 yıl arasında değişmektedir. . Somali kedisinin sağlığını korumak için her zaman bakım prosedürleri izlenmelidir. Ayrıca farklı yemeklerdeki kalite tüketimini kedinizin damak tadına göre değerlendirin. Bağışıklık sisteminizi korumak ve bakteri ve parazitlerle savaşma yeteneğini korumak için düzenli aşı yaptırmayı unutmayın.

Somali Kedisinin Nasıl Özellikleri Vardır ?

Somali kedisi meraklı,heyecanlı ve sevecen bir kişiliğe sahiptir

Somali Cinsi Kedi Bakımı Nasıl ?

Özellikle kaliteli mama ve doğru çevre koşulları kediniz için çok önemlidir