Tonkinese Kedisi , Tonkinese Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Tonkinese kedisi Rutin bir hayatı sevmektedir. Tonkinese cinsi kedi özellikleri açısından incelendiğinde sahibiyle uyumu göze çarpmaktadır. Bakımı ise oldukça özen gerektirmektedir. Tüy bakımı, tırnak bakımı, düzenli beslenme ve hijyeni sağlandıktan sonra oldukça uzun bir ömür geçirmektedirler.

Siyam kedisi ile Burmese kedisinin melezlenmesinden doğan Tonkinese kedisi cinsi, Güneybatı Asya’ya özgüdür. Burada küçük bir kedi yetiştirmeye çalışılırken tesadüfen ortaya çıkmıştır. Bu cins yapısı ve özellikleri nedeniyle kısa sürede dikkat çekmeyi başardı.

Asya’dan Avrupa’ya getirilen ilk Tonkinese kedisi, o dönemde genetik yapıları tam olarak tanınmadığı için farklı bir ad aldı. 1880’de “Çikolata Siyam” olarak bilinen çeşit, İngiltere’de üretime başladıktan sonra spontan bir mutasyon nedeniyle koyu rengini kaybetti

Tonkinese Kedisi Özellikleri

Bu kedi türü özellikleri bakımından farklıdır. Sizler için bu özellikleri genel hatlarıyla tablo halinde hazırladık.

Ağırlık3 Kg – 6 Kg arası
Uzunluk30 cm – 40 cm arası
TüylerKısa-sık -kalın tüyler
Tüy RenkleriBeyaz-kahverengi tonları
Göz RenkleriMavi
Ortalama Ömrü7-14 Yıl
Tonkinese Kedisi Genel Özellikleri

Tonkinese Kedisi Karakter Özellikleri;

Diğer birçok kedi ırkı gibi, Tonkinese ırkları da çok dakiktir ve normal bir yaşamı tercih eder. Her gün aynı saatte yemek yemesi, uyuması ve oynaması onun için çok önemlidir. Başlangıçta, Tonkineseler çok ilgi beklemektedirler. İlginin azaldığı noktalarda bunalıma girdikleri dahi gözükmektedir. Alışma süresini geçtikten sonra sahibinin peşini bırakmazlar. Sahibiyle yakın bir ilişkisi olan Tonkinese, evin neresinde olursa olsun onun peşine düşer. Sadık bir kedi olduğu için efendisinden başka kimseye karşı pek samimi değildir. Tonkinese kedisi sakin olmasına rağmen çok neşelidir. Evin etrafında eğlenecek bir şeyler bulurlar. İnsanlarla iletişim kurmayı ve onların dikkatini çekmeyi sever. Doğuştan bir konuşmacıdır, bu nedenle duygusal durumunu ailesine kolayca açıklayabilir.

 Kediler sürekli olarak miyavlarlar, bu yüzden mutlu mu mutsuz mu olduklarını anlamak kolaydır. Tonkinese kedileri meraklı kedilerdir. Bu yüzden evlerinin her köşesini keşfetmeyi severler. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla çok iyi iletişim kurarlar lakin tek dezavantajları biraz yaramaz olmalarıdır.

Tonkinese Kedisi Fiziksel Özellikleri;

Kaslı, uzun ve düzgün vücut yapısı ile Tonkinese kedileri kaslı bir görünüme sahiptir. Bu sevimli kedi, çıkık elmacık kemikleri ve kocaman göz alıcı gözleri ile çok çekicidir. Orta büyüklükteki kulak yapısı Tonkin kedilerini şaşkınmış gibi gösterir.

Yüzünün en çarpıcı özelliği parlak gözlerinin yapısıdır. Tonkinese orta uzunlukta, iyi gelişmiş kaslara ve çok zarif bir görünüme sahiptir.

 Uzun, ince bacaklara vardır. Ön bacaklarda beş parmak, arka bacaklarda dört parmak bulunur. Kuyruk orta uzunluktadır ve uca doğru incelir. Tonkinese kedilerinde en yaygın tüy renginin tam olarak gelişmesi bir buçuk yıl alır ve buna şampanya, platin veya mavi denir. Ayrıca cilt, kulak ve burun hatları vücudun rengine göre koyu veya açık olabilir.

Tonkinese Cinsi Kedi Bakımı

Tonkinese kedilerinin her zaman sağlıklı ve sürdürülebilir bir yaşam sürmesi için bakım işlemlerinin sürekli olarak yapılması gerekmektedir. Uzun akan tüy dokusuna sahip bu sevimli kedinin ölü tüyleri normal bir tarakla kolayca çıkarabilir. Ayrıca, Tonkinese’yi pürüzsüz ve parlak hale getirmek için ılık bir banyo yeterlidir. Tonkinese kedileri oyuncu ve aktif kişiliklere sahiptir ve evin her köşesinde her zaman aktiftir. Sonuç olarak, eviniz sıklıkla tozlanır. Düzenli ev temizliği sizin ve kedinizin sağlığı için önemlidir. Kedinizin oyuncaklarını temiz suyla yıkadığınızdan emin olmanız yeterlidir.

Tonkinese kedisi en sağlıklı kedi ırklarından biridir. Özellikle kaliteli beslenme ve uygun çevre koşulları sağlanırsa uzun yıllar yaşayabilir. Tonkinese kedilerinin yaşam beklentisi 12 ila 15 yıl arasında değişmektedir. Bu türün günümüzde bilinen genetik hastalıkları olduğu bilinmemektedir. Tonkinese kedilerinin sağlıklı bir yaşam sürmeleri için sağlıklı beslenmeleri gerekmektedir. Kediniz için seçtiğiniz mamanın her zaman kaliteli olmasına özen gösterin. Kilosu belirtilen sayıyı aşarsa, diyet kedi mamasına geçin. Sağlıklı yaşam için bir diğer koşul da veteriner sağlık kontrollerinin yapılması ve düzenli aşıların yapılmasıdır.

Tonkinese Cinsi Kedi Bakımı Nasıldır ?

Tonkinese kedilerinin her zaman sağlıklı ve sürdürülebilir bir yaşam sürmesi için bakım işlemlerinin sürekli olarak yapılması gerekmektedir.

Tonkinese Kedisi Fiziksel Özellikleri Nelerdir ?

ün vücut yapısı ile Tonkinese kedileri kaslı bir görünüme sahiptir.