Köpek Cinsleri

Toy Poodle , Toy Poodle Köpek Özellikleri , Bakımı

Toy Poodle , Toy Poodle Köpek Özellikleri , Toy Poodle Bakımı , Toy Poodle Eğitimi

Yaklaşık olarak 12-14 yıl aralığında yaşayan bu köpeklerin güzel bir kürk yapısı bulunur. Oldukça zeki bir tür olması bilinen özellikleri arasında yer alırken Fransa kökenli bu cinslerin orta seviyede bir enerjileri bulunur. Kıvırcık tüyleri ile sevimli bir görüntüye sahip olan Toy Poodle cinsleri eğitimleri konusunda sorunsuz köpeklerdir. Koruma güdüleri gelişmiştir ve yabancılar karşısında da sorunlu değillerdir. Çocuklarla anlaşma konusunda sıkıntı yaşamazlar.

Oyun oynamaktan keyif alan bu ırka ait köpeklerin başka canlılar söz konusu olduğunda sorun çıkarmadıkları görülür. Çok sevimli bir görünüşe sahip olan bu köpekler aynı zamanda da sıcak kanlıdır. Zekâsı ile dikkat çekerlerken eğitimleri sırasında zekalarının öğrenmelerine katkısı olduğu görülür.

İlginizi çekebilir : Labradoodle 

Toy Poodle Özellikleri

Oyuncağa benzer görüntüsü ile dikkat çeken Toy Poodle cinsleri üç farklı boyuttadır. Standart boyutunun yanı sıra minyatür olanları ve Toy olarak adlandırılanları bulunur. Benzer özelliklere sahip olmaları nedeni ile üç boyutun da ortak yanları vardır. Birçok renk çeşidine sahip olabilen bu cinsler tüyleri nedeni ile özel bir bakıma ihtiyaç duyar. Tüylerinin belli bir düzen içerisinde bakılması gerekir.

Tüy temizliği ve taranması oldukça önemlidir: Ayrıca tuvalet eğitiminin mutlaka verilmiş olması önemlidir. Sosyalleştirilmesi ve itaat eğitimleri de oldukça önemlidir. Eğitimi sırasında ödüllendirilmekten hoşlanan bu köpeklerin ödül maması ile teşvik edilmesi öğrenmesini kolaylaştırır. Yaklaşık olarak 16 yıl aralığında yaşayabilen bu cinslerin iyi bakımla sağlıklı bir yaşam sürmesi mümkün olur.

Toy Poodle Bakımı

Köpeklerin bakımları ile ilgili olarak yapılması gerekenler arasında düzenli veteriner kontrolleri, tırnak temizlikleri, ağız ve diş bakımları ilk sırada yer alır. Köpeklerin tüy yapısına bağlı olarak tüylerinin taranması, gerektiğinde kısaltılması oldukça önemlidir. Sağlıklı beslenme modellerinin tercih edilmesi önemli olurken aynı zamanda da egzersiz ihtiyaçları da ihmal edilmemesi gereken bir ayrıntıdır. Bundan dolayı da her köpek için geçerli olan bazı bakım ihtiyaçları olur. Köpeklerin tüy yapısına ya da fiziksel özelliklerine göre bu davranışlar şekillenir.

Her köpekte olduğu gibi Toy Poodle cinslerinin bakım gereksinimlerinin ihmal edilmemesi gerekir. Özellikle tüyleri için özel bir bakıma ihtiyaç olan bu türlerde dikkat edilecekler olur. Kulakları düşük olduğundan ve tüy yapılarının da etkisi ile kulak enfeksiyonlarına karşı bu cinslerin korunması gerekir. Sık sık kontrolleri ve bakımları yapılması zorunludur. Bu cinsler yalnızlıktan hoşlanmazlar. Bu sebeple de yalnız bırakılmamaları gerekir.

Toy Poodle Eğitimi

Tooy Poodle cinsi köpekler oldukça sevimli bir görüntüye sahiptir. Tüyleri kıvırcık olması nedeni ile temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Bu cinsler sahiplerinin yanında olmaktan çok keyif alır. Sahiplerinden yeterli ilgiyi göremediklerinde ise hayata küserler ve mutsuz olurlar. Neşeli türler arasında olan bu köpeklerin depresyona girmeleri durumunda neşelerini kaybettikleri görülür. Apartman ortamında yaşamaya müsait olan bu köpeklerin yavruyken eğitilmeleri gerekir. Sosyalleştirme işlemlerinin de yavruyken yapılması öğrenmelerini teşvik eder aynı zamanda itaat eğitimlerinin de bu dönemde verilmesi önemlidir. Sosyal yaşama uyum sağlama konusunda çok kabiliyetli olan bu türlerin kıvrak bir zekaya sahip oldukları görülmektedir.

Çocuklu aileler açısından ideal köpek türleri arasında yer alan bu köpekler hareketli bir yapıya sahiptir. Bundan dolayı da sürekli oynamak ister. İlgiden hoşlanan Toy Poodle cinsleri egzersiz yapmaktan da hoşlanır. Sahiplerinin kendisine yeterince vakit ayırması gereken bu türlerin hareketli bir yaşamı olur. Korumacı tavırları nedeni ile sahiplerini ve sevdiklerini korumak için sürekli havlama eğilimi gösterebilir. Bu özelliği nedeni ile de apartmanlarda havlaması sorun yaratabilir. Bundan dolayı itaat eğitimleri ve sosyalleştirilmeleri profesyonelce yapılmalıdır.

Toy Poodle Bakımı Nasıldır ?

Köpeklerin bakımları ile ilgili olarak yapılması gerekenler arasında düzenli veteriner kontrolleri, tırnak temizlikleri, ağız ve diş bakımları ilk sırada yer alır.

Toy Poodle Özellikleri Nelerdir ?

Oyuncağa benzer görüntüsü ile dikkat çeken Toy Poodle cinsleri üç farklı boyuttadır. Standart boyutunun yanı sıra minyatür olanları ve Toy olarak adlandırılanları bulunur.