Toyger Kedisi , Toyger Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Toyger Kedisi sadık, meraklı, itaatkâr bir yapıya sahiptir. Toyger cinsi kedi özellikleri göz önüne alındığında insanıyla iletişiminin çok iyi olduğu söylenebilir. Bakımı yönünden bakıldığında ise çok hassas bir kedi olduğu görülmektedir. Uzun kabarık tüylerinin düzenli tımarlanmaya ihtiyacı vardır.Tırnak bakımının ve kaplarının temizliği ise son derece önemlidir.

Toyger kedileri, Bengal kedisi yetiştiricisi olarak da bilinen Judy Sagden tarafından yetiştirilmektedir. Tüy ve vücut yapısına bakarak Bengal kaplanlarının ve tekir kedilerin özelliklerini barındırdığını görebiliriz.

Toyger Kedisi Özellikleri

Bu kedi türü özellikleri bakımından farklıdır. Sizler için bu özellikleri genel hatlarıyla tablo halinde hazırladık.

Ağırlık3 Kg – 9 Kg arası
Uzunluk30 cm – 40 cm arası
TüylerKısa-sık
Tüy RenkleriTuruncu-kahverengi
Göz RenkleriYeşil tonları
Ortalama Ömrü5-15 Yıl
Toyger Kedisi Genel Özellikleri

Toyger Kedisi Karakter Özellikleri;

Toyger kedileri birçok kedi türünden daha zekidir. Dikkat, dikkat ve seçiciliği ile dikkat çeken sevimli meleklerimiz evimize bambaşka bir hava katmaktadır. Toyger kedileri çok sosyal bir kedi cinsidir. Bu onların büyük bir ailenin favorisi olmalarını sağlar.

 • Toyger kedilerinin bir diğer özelliği de sadakattir: Sahibine koşulsuz güvenir. Onunla yıkılmaz bir bağı var.
 • Kurallarla ilgilidir: Günlük hayattan zevk alan bir Toyger türü yemek yeme, uyuma ve oynama zamanını değiştirmek istemez.
 • Meraklı bir yapıya sahiptir. Evin içinde sürekli araştırmalar yapar. Sık sık evin içinde bile kaybedebilirsiniz. Merak düzeyi çok yüksektir.
 • Oldukça yaramaz sayılırlar. Tam bir ilgi hastası olan bu tür onunla oynamadığınızda bazı sorunlar çıkarabilir. Tüm ilgiyi üstünde ister. Onunla oynanmasından hoşlanır.
 • Kibar ve itaatkârdır. Büyük bir özenle, bir melek kadar güzel olurlar ve hiçbir sorun yaşatmazlar.

Toyger Kedisi çocuklar ile çok sosyaldir. Onlarla oynamayı severler. Ayrıca içgüdüsel olarak çocukları koruma ihtiyacı hissederler. Dolayısıyla yoğun bir iş hayatınız varsa ve çocuklarınızla fazla zaman geçiremiyorsanız, bu cins onların en iyi arkadaşı olacaktır.

İletişim problemlerini ve şaplak atma olasılığını önlemek için bu çeşidin küçük çocuklara bırakılması önerilmez. Toyger Kedisi evcil hayvanlarla çok yakın ilişkiler kurabilmektedir. Başta kedi ve köpekler olmak üzere her türlü aktif evcil hayvanla yakın arkadaşlıklar kurabilirler. Ancak bu arkadaşlığın oluşması için çocukluktan beri birlikte olmaları daha iyi olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kedinizin sosyal olmasıdır. Toyger kedileri sosyal doğası gereği köpek ve diğer hayvan yavrularıyla baş başa bırakılmamalıdır.

Fiziksel Özellikleri;

 • Orta boy kedi ırklarından biridir.
 • 7 kg’dan 12 kg’a kadar ağırlığa sahiptirler.
 • Tüyleri oldukça kısadır. Ayrıca tüy yapıları yumuşak ve sıktır.
 • Kanatların rengi turuncuya yakın sarıdır. Bu rengin kahverengi lekeleri ve desenleri vardır.
 • Kaslı, kaslı, güçlü bir vücut yapısına sahip.
 • Vücut uzun ve bacaklar vücuda göre kısadır.
 • 15 yıla kadar yaşayabilirler. Bu süre büyük bir özenle daha da uzatılabilir.

Toyger Cinsi Kedi Bakımı

Toyger kedilerin sağlıklı ve sürdürülebilir bir ömür geçirebilmeleri için kesintisiz özen gösterilmelidir. Toyger Kedisi uzun, kabarık bir dokuya ve düzenli tımar ihtiyacına sahiptir.Sevimli kedimizin ölü tüyleri bir kedi fırçasıyla kolayca çıkarabilir. Ayrıca Toyger Kedisini pürüzsüz ve parlak hale getirmek için ılık bir banyo yeterlidir. Tımarlanmaya da ihtiyacı olan Toyger kedilerinin ölü tüyleri bir kedi tırmığı ile kolayca çıkarabilir. Ancak kediniz kedi tırmığı ile oynamıyorsa bir kedi kuaförüne veya veteriner kliniğine kolayca tırnak bakımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Toyger Kedisi, neşeli ve aktif bir kişiliğe sahiptir ve köşeden köşeye koşturur. Sonuç olarak, eviniz genellikle tozlu olacaktır. Düzenli ev temizliği sizin ve kedinizin sağlığı için önemlidir. Tüy alerjisine karşı hassasiyeti olanlar için de en etkili çözüm düzenli temizlik olacaktır. Kedinin oyuncaklarını temiz suyla durulamayı unutmayın.

Toz, kir ve kulak parazitlerini uzaklaştırmak için kulaklarını haftada birkaç kez nemli bir bezle silin. Kulaklarınızı temizlemek için pamuklu çubuk kullanmayın.

Ayrıca kedinizin kumunu, suyunu ve mama kaplarını deterjan kullanmadan düzenli olarak dezenfekte etmelisiniz.

Toyger Cinsi Kedi Nasıl Bir Yapıya Sahiptir ?

Toyger Kedisi sadık, meraklı, itaatkâr bir yapıya sahiptir.

Toyger Cinsi Kedi Bakımı Nasıldır ?

Toyger kedilerin sağlıklı ve sürdürülebilir bir ömür geçirebilmeleri için kesintisiz özen gösterilmelidir.