Köpek Cinsleri

Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri

Köpekler ev ortamında bakılacakları zaman tüy dökmemeleri bakımlarını kolaylaştırıcı bir özellik olarak ortaya çıkar. Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri ise bu nedenle merak edilir. Birçok köpek ırkının olması nedeni ile her cinsin kendine özgü yanları bulunur. Köpeklerin cinslerine bağlı olarak da karakter özellikleri şekillenirken kişisel tercihlere bağlı olarak köpeklerin seçilmesi mümkündür. Tüy dökmeyen cinsler söz konusu olduğunda ise verilebilecek örnekler arasında Poodle türü köpeklerden söz edilebilir. Zeki bir köpek türü olmalarının yanı sıra kolay öğrenebilen ve uyumlu cinsler arasında kabul edilen Poodle ırkı tercih edilenler arasında yer alır. Hipoalerjenik olmaları ile de öne çıkan bu cinslerin sevimli bir görüntüsü bulunur. Köpekler ev ortamında bakılacakları zaman tüy dökmelerinin yanı sıra az havlamaları da önemli hale gelir. Bundan dolayı da bir köpeğe sahip olmadan önce onun bakım koşullarının yanı sıra özellikleri hakkında da fikir sahibi olmak gerekir.

İlginizi çekebilir: Köpek Tuvalet Eğitimi

En Az Tüy Döken Köpek Cinsleri

Köpekler söz konusu olduğunda en az tüy dökenler genellikle daha fazla tercih edilir. Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri arasında yer alan türlerden biri de Gazal Tazısı olarak adlandırılan köpeklerdir. Az tüy dökmesi ile tanınan bu türlerin haftalık olarak tüy bakımlarının yapılması yeterli olur. Kısa ve sık tüylü olmaları nedeni ile az tüy döktükleri görülen bu türler sık tercih edilenler arasında yer alır. Tüy dökmeyen köpeklerin alerjik reaksiyonlar konusunda da daha güvenilir oldukları bilinir. Bundan dolayı da genellikle tercih edilirler. Özellikle alerjik sorunları olanlar açısından önemli bir durum olan tüy dökme problemi doğru bir ırk tercihi ile en aza indirilebilir. Bundan dolayı da az tüy döken köpek cinsleri merak edilir. Köpeklerin bakım ve eğitimleri sırasında taşıdıkları özelliklerin doğru öğrenilmesi sahiplerinin işini kolaylaştırıcı bir özelliktir. Bu sebeple bir köpeğe sahip olmadan önce detaylı bir araştırma yapılmalıdır. Köpeklerin genel karakteristik özelliklerinin yanı sıra tüy problemleri de önemli bir konudur. Kısa ve sık tüylü köpeklerde tüy sorununun daha az olduğu görülürken genellikle küçük ırklarda da tüy sorunu pek görülmez.

Havlamayan Tüy Dökmeyen Köpek

Köpeklerde tüy dökme sorunu önemli bir problemdir. Özellikle uzun tüyleri olan köpek cinslerinin bakımları biraz daha zordur. Bu sebeple de kısa ve sık tüylü olan köpekler tercih edildiğinde daha az tüy dökme sorunu ile karşılaşılır. Genellikle küçük ırkların tüy dökme konusunda daha az sorun çıkardığı görülürken Maltese Terrier cinsi köpeklerin az tüy döktüğü bilinmektedir. Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri arasında yer alan bu türler aynı zamanda oyuncu olmaları ile de dikkat çeker. Kolay bir tüy bakımına sahip olan bu ırka ait köpekler uysallıkları ile de öne çıkar. Boston Terrier cinsi köpekler de küçük ırklardan biridir ve az tüy döker. Apartmanlarda yaşamaya uygun olan bu türlerin bakımları da kolaydır. Günlük tüy bakımına ihtiyaç duyulmayan bu ırkların kısa yapılı tüyleri bulunur. Yorkshire Terrier cinsi köpeklerin de apartmanlarda bakılmaya müsait olduğu görülürken tüy dökme konusunda en az problemli olan ırklar arasında yer alır. Oldukça sevimli olan bu türlerin güzellikleri ile de dikkat çektiği görülür. Ayrıca köpek bakılacağı zaman az havlayanların da daha fazla tercih edildiği görülür. Birçok köpek havlaması ile dikkat çekerken bazı ırkların daha az havlamaya eğilimli olduğu bilinmektedir. Basenji az havlayan köpek türleri arasında yer alırken Golden Retriever da onu takip eden bir ırktır. Bunun yanı sıra Labrador Retriever, Pug gibi cinsler de az havlayan türlerden biridir. Danua, Akita Inu cinsleri de genellikle az havlayan köpek gruplarında yer alır.

En Az Tüy Döken Köpek Cinsleri Nelerdir ?

Köpekler söz konusu olduğunda en az tüy dökenler genellikle daha fazla tercih edilir. Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri arasında yer alan türlerden biri de Gazal Tazısı olarak adlandırılan köpeklerdir.

Havlamayan Tüy Dökmeyen Köpek Var Mı ?

Genellikle küçük ırkların tüy dökme konusunda daha az sorun çıkardığı görülürken Maltese Terrier cinsi köpeklerin az tüy döktüğü bilinmektedir.