Köpek Sağlığı

Yavru Köpek Aşı Takvimi

Köpekler açısından aşıların oldukça önemli görevleri bulunur. Çeşitli hastalıkların yanı sıra virüsler karşısında da etkili bir savunma yöntemi olan aşıların kaliteli bir yaşam için gerekli olduğu görülür. Yavru Köpek Aşı Takvimi söz konusu olduğunda ise belli bir programa göre hareket edilir. Köpeklerde uygulanan aşıların hem onların sağlığı açısından hem de insanlara bazı hastalıkların geçmemesi için gerekli olduğu görülür. Yavru köpekler için aşılamanın 45 günlükten itibaren başlanması gerekir. Yavru bir köpeğin gelişiminin sağlıklı olabilmesi için doğru beslenmenin yanı sıra aşılarının da vaktinde yapılması oldukça önemlidir. Bundan dolayı da aşı takvimi merak edilir.

İlginizi çekebilir: Köpeğim Isırıyor

Yavru Köpek Aşı Fiyatları

Aşı sayesinde hastalığa yol açan etkenler ortadan kaldırılmaya çalışılır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yarayan aşılar vücudun antikor üretmesine yol açar. Özellikle parazit aşılarının aksatılmaması gerekirken bunun yanı sıra diğer aşıların da ihmal edilmemesi önemlidir. Parazit aşılarının öncelikle yapılmasının nedeni parazitlerin köpeklerde bağışıklık sistemini zayıflatıcı bir etkiye sahip olmasıdır. Bundan dolayı da parazit aşıları yapıldıktan sonra diğer aşıların yapılması gerekir. Yavru Köpek Aşı Takvimi belli bir düzene göre hazırlanır. Köpekler aşılanacağı zaman kuduz aşılarının 100-120 TL arasında olduğu görülür. Karma aşılar 100-140 TL olurken Corona aşısı 120-150 TL’dir. Oral olarak uygulanacak iç parazit 75-90 TL iken enjekte edilerek uygulanan iç parazit aşısı 100-150 TL olmaktadır. Dış parazit uygulamasının da fiyatları iç parazitle aynıdır.

Yavru Köpek Aşı Programı

Yavru köpeklerde aşılama yapılması yetişkinlik döneminin sağlıklı olarak geçirilebilmesi açısından oldukça önemlidir. Bundan dolayı da belli bir aşılama programına göre hareket edilmesi gerekir. Yavru Köpek Aşı Takvimi incelendiğinde belli bir sıraya göre hareket edildiği görülür. 6. Hafta söz konusu olduğunda iç-dış parazitlerin uygulanması gerekirken 8. Haftaya erişen bir yavru köpeğin 1.doz karma aşısının yapılması gerekir. 9. Hafta söz konusu olduğunda ise 1. Doz Bronşin aşısı yapılır. 10 haftalık bir yavru köpeğe yapılacak aşı Corona aşısıdır ve bu aşının ilk dozu uygulanır. 11 haftalık olan bir yavru köpeğe 2.doz karma aşılara başlanır. 12. Haftada Bronşin aşısının 2. Dozu 13. Haftada ise Corona aşısının 2. Dozu uygulanır. Yavru bir köpek 14 haftalık olduğunda Kuduz aşısı yapılır. Yavru köpeklerin düzenli olarak aşılanması gerekirken bu sayede yetişkinlik dönemlerini sağlıklı olarak geçirebilmeleri mümkün olur. Aşı olmak evcil hayvanlar açısından ihmal edilmemesi gereken durumlardan biridir.

Yavru Köpek Karma Aşı Fiyatı

Yavru köpeklerde aşı uygulaması yapılacağı zaman köpeğin sağlıklı olması gerekir. Bundan dolayı da kontrollerinin gerçekleştirilmiş olması önemlidir. İç parazit sorunu olan bir yavru köpeğin sağlıklı olarak aşı programından yararlanması mümkün olmaz. Bundan dolayı da iç-dış parazit tedavilerinin tamamlanmış olması ve köpeğin vücut direncinin yüksek olması gerekir. Aşı olacak bir yavru köpeğin aşı öncesi ve sonrasında da birkaç gün yıkanmaması gerekir. Yavru Köpek Aşı Takvimi uygulanacağı zaman belirli bir sıraya göre hareket edilirken bazı aşıların ilk dozlarının ardından ikinci dozlarının uygulanması gerekir. Yavru köpeklerin aşılanmaları bitene değin diğer köpeklerle temas etmemeleri önemlidir ve aynı zamanda da dışarı çıkarılmaları önerilmemektedir. Aşılama sayesinde çeşitli hastalıklardan korunmak mümkün hale gelir. Bundan dolayı da köpeklerin bu programa uygun olarak aşılanmaları gereklidir. Birçok hastalık köpekler açısından sağlıklarını tehdit edici özellikler taşır. Solunum yolu enfeksiyonları ya da kanlı ishal gibi tehlikeli birçok rahatsızlık aşılama programı ile önlenebilir. Bunun yanı sıra Kan işeme hastalığı, üst solunum yolu enfeksiyonları, kuduz ya da karaciğer enfeksiyonları gibi birçok rahatsızlığın önlenmesinde aşıların oldukça fazla önemi bulunur.

Yavru Köpek Aşı Fiyatları Ne Kadardır ?

Karma aşılar 100-140 TL olurken Corona aşısı 120-150 TL’dir. Oral olarak uygulanacak iç parazit 75-90 TL iken enjekte edilerek uygulanan iç parazit aşısı 100-150 TL olmaktadır. Dış parazit uygulamasının da fiyatları iç parazitle aynıdır.

Yavru Köpek Aşı Programı Nasıl Olmalıdır ?

6. Hafta söz konusu olduğunda iç-dış parazitlerin uygulanması gerekirken 8. Haftaya erişen bir yavru köpeğin 1.doz karma aşısının yapılması gerekir. 9. Hafta söz konusu olduğunda ise 1. Doz Bronşin aşısı yapılır.

Yavru Köpek Karma Aşı Fiyatı Ne Kadardır ?

Karma aşı fiyatları 100-140 TL arasında değişmektedir.