Köpek Sağlığı

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi

Evde kedi ya da köpek besleyen bireyler açısından hayvanların tuvalet ihtiyacı önemli bir sorundur. Kediler açısından bu problemin daha kolay çözümlenmesi mümkün olurken köpeklerin de bir tuvalet eğitimine ihtiyaç duydukları görülür. Yavru oldukları dönemde evde bakılacak hayvanlar için bir tuvalet eğitimi vermek mümkündür. Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi de bu sebeple merak edilenler arasında yer alır. Tuvalet eğitimi verileceği zaman bu alanın ev içinde ya da dış mekânda olması söz konusudur. Yavru köpeğin ev içerisinde belirlenen bir alana ya da ev dışında tuvaletini yapmasını isteyen bireylerin iki farklı türde eğitime gereksinimleri olur. Yavru köpek evde yaşamaya başladığı andan itibaren bir tuvalet eğitimine tabi tutulabilir. Bu süreç kontrollü bir yaklaşımı gerekli kılar. Eğitim süresi boyunca yavru köpeğin kontrol altında tutulması gerekli olurken kısa sürede bu tür bir eğitimin tamamlanması mümkün olur.

İlginizi çekebilir: Köpek Maması 15kg En Ucuz

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir ?

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi söz konusu olduğunda köpeğin eve geldiği anda eğitime başlanması önerilir. Öncelikle köpeklerle ilgili olarak bilinmesi gerekenlerden biri yemek yedikten sonra tuvalet ihtiyacının ortaya çıkmasıdır. Bundan dolayı da beslenmesini gerçekleştiren bir köpeğin bağırsaklarında bir hareketlenme olacağından dolayı dışarı çıkarılması gerekir. Eğer köpek evde kendine ait bir alanda tuvaletini yapacaksa bu durumda da farklı bir eğitim alması kaçınılmaz olur. Beslenmeye bağlı olarak tuvalet ihtiyacı oluşması nedeni ile öncelikle yavru köpeğin beslenme düzeni hakkında bir planlama yapmak kişiler açısından daha programlı olabilmeyi sağlar. Eğitim verilirken mama ve su saatlerinin kontrol altında tutulması önerilirken akşam 19.00’dan sonra bu işlemlerin kesilmesi önerilir.

Yavru Köpek Çiş Eğitimi

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi verilirken öncelikli olarak bu konu ile ilgilenen bir kişinin olması önerilir. Bu sayede daha planlı ve kontrollü hareket etmek mümkün olurken köpeğin davranışlarının analizi de kolaylaşır. Yavru köpekler oyun oynarken ya da uykudan kalktıktan sonra da tuvalet ihtiyacı hissedebilir. Bu tür bir durumda davranışlarının dilinden anlayan birine ihtiyaç duyarlar. Oyun sırasında daireler çizdiklerinde, yerleri kokladıklarında ya da durgunlaştıklarında bir şeyler anlatmak istiyor olabilirler. Bu durumda onlarla ilgilenen kişilerin dikkatli bir gözlemci olması eğitimlerinin başarı ile tamamlanması için gereklidir. Eğitimi devam eden bir yavru köpeğe yemek saatleri dışında gıda verilmemesi önerilir. Ayrıca yavru köpekle ilgilenen kişinin dikkatli bir gözlemci olması gerekli olurken bu durum öğrenme sürecini hızlandırır.

Yetişkin Köpek Tuvalet Eğitimi

Yavru köpeklerde dikkatli bir yaklaşımla kısa süre içerisinde tuvalet eğitimi verilmesi mümkün olur. Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi söz konusu olduğunda sabırlı bir yaklaşıma gerek duyulurken kontrollü hareket edilmesi eğitimin kısa sürede başarılı olması için önerilen bir durumdur. Yavru ya da yetişkin bir köpek mama yedikten sonra tuvalet ihtiyacı duyması oldukça normaldir. Köpeklerin beslenmelerinin ardından bağırsaklarında bir hareketlenme olduğu görülürken bu durum onların tuvalete çıkma gereksinimini doğurur. Mamasını yiyen ve suyunu içen bir köpeğin tuvalet ihtiyacı için dışarı çıkarılması gerekirken tuvaletini doğru yere yaptığı takdirde de köpeğin ödüllendirilmesi olumlu davranışların pekiştirilmesi açısından gereklidir. Köpeklerin doğru alışkanlıklar kazandırılabilmeleri için eğitilmeleri gerekli olur. Birçok köpek türü kolay öğrenebilen yapıları ile zeki canlılar kategorisinde yer alır. Bundan dolayı da tuvalet eğitimleri söz konusu olduğunda alışkanlıkların kazandırılması gerekir. Bazen ceza yöntemi bazen de görmezden gelme gibi uygulamalar sayesinde bir köpeğin eğitilmesi mümkün olurken doğru davranışların ödüllendirilmesi de öğrenme metotları arasında yer alır. Bundan dolayı da karşılaşılacak duruma bağlı olarak uygulanacak yöntem belirlenir.

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir ?

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi söz konusu olduğunda köpeğin eve geldiği anda eğitime başlanması önerilir.

Yavru Köpek Çiş Eğitimi Nasıl Yapılmaldır ?

Eğitimi devam eden bir yavru köpeğe yemek saatleri dışında gıda verilmemesi önerilir. Ayrıca yavru köpekle ilgilenen kişinin dikkatli bir gözlemci olması gerekli olurken bu durum öğrenme sürecini hızlandırır.

Yetişkin Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Yapılmalıdır ?

Bazen ceza yöntemi bazen de görmezden gelme gibi uygulamalar sayesinde bir köpeğin eğitilmesi mümkün olurken doğru davranışların ödüllendirilmesi de öğrenme metotları arasında yer alır.